هنر و تجربه: رشد نتفلیکس در دنیای فیلم‌سازی، به‌خصوص از جهت برانگیختن تحسین منتقدان و کسب جوایز، در سال‌های اخیر همواره موضوع بحث‌های مختلفی بوده است.

یکی از مواردی که همواره این سرویس‌های عظیم پخش مجازی و آنلاین به آن متهم شده‌اند، «نابودی صنعت سینما» بوده و سینماگران برجسته‌ای در سال‌های اخیر به آن پرداخته‌اند از کریستوفر نولان و استیون اسپیلبرگ تا ادوارد نورتن. در این خصوص، چارلی کافمن جدیدترین فیلم‌سازی است که درباره تأثیر نتفلیکس بر صنعت فیلم‌سازی سخن گفته است، به‌ویژه که خودش فیلمی نتفلیکسی دارد که از چهارم سپتامبر (چهاردهم شهریور) عرضه خواهد شد.

کافمن که نویسندگی و کارگردانی «من به پایان دادن به اوضاع فکر می‌کنم» / I’m Thinking of Ending Things را بر اساس رمانی از ایان رید به همین نام برای نتفلیکس انجام داده، به‌تازگی به «وال استریت جورنال» گفته است: «من به دنبال کارگردانی فیلمی بودم و اگر شما بخواهید فیلمی بر اساس یک کتاب، کتاب مصور یا فیلمی که قبلاً ساخته شده، بسازید، کارتان آسان‌ترست…» کافمن که در بخشی از صحبت‌هایش به فروش «افتضاح» فیلمی‌های خود در مقام نویسنده و کارگردان اشاره می‌کند، بر خلاف فیلم‌هایی که فیلم‌نامه‌شان را برای دیگران نوشت، توضیح می‌دهد که وقتی وارد صنعت فیلم‌سازی شد چه‌قدر تولید یک فیلم‌نامه اریژینال آسان‌تر بود: «آن زمان می‌توانستم شیطنت و تجربه کنم ولی این کسب‌وکار حسابی تغییر کرده است. همه چیز از حدود سال ۲۰۰۸ آغاز شد که استودیوها از فیلم‌سازی دست کشیدند و فقط پروژه‌های عظیم تجاری‌شان را حمایت کردند؛ اما موضوعی که باعث می‌شود فیلم‌سازان جذب نتفلیکس شوند این است که جای دیگری برای ساخت فیلم‌های‌شان نیست. از عصبانیت دیوانه می‌شوم وقتی مردم می‌گویند نتفلیکس سینما را نابود کرده چون فیلم‌ها سینما را نابود کرده‌اند، استودیوها سینما را نابود کرده‌اند و این حقیقتی است که همه باید بدانند.»

«من به پایان دادن به اوضاع فکر می‌کنم» یک تریلر روان‌شناختی است درباره زنی که به مزرعه دورافتاده خانواده مرد آینده زندگی‌اش می‌رود.

  • ایندی‌وایر