هنروتجربه: بخش عمومی جشنواره فیلم کارلووی واری ۲۰۲۰ (که رویداد مهم صنعت سینما در اروپای مرکزی و شرقی است) لغو شده است ولی بخش صنعتی‌اش برپا می‌شود.

یکی از بخش‌های صنعتی جشنواره کارلووی واری ۲۰۲۰ که از امروز ششم تا هشتم ژوییه (شانزدهم تا هجدهم تیر) به صورت آنلاین برپا می‌شود، «قول‌های شرقی» / Eastern Promises نام دارد که امسال ۴۱ پروژه در مراحل مختلف تولید (پیش از تولید، تولید و پس از تولید) را از اروپای مرکزی و شرقی، منطقه بالکان، محدوده شوروی سابق، خاورمیانه و شمال آفریقا برگزیده است تا آن‌ها را به تهیه‌کنندگان مشترک، کمپانی‌های فروش و پخش، خریداران بین‌المللی و برنامه‌ریزان جشنواره‌ها عرضه کند.

یکی از برنامه‌های اضافه‌شده به این بخش، «فرست کات پلاس» نام دارد که در آن هشت فیلم بلند از سینمای اروپای مرکزی و شرقی که در مرحله پس از تولید هستند، ارائه می‌شوند. البته این بخش برنامه آموزشی را هم در بر می‌گیرد که هدفش ارتقا و بهبود فرصت‌های تجاری و بازاریابی پروژه‌هاست. این برنامه شامل تبلیغات، بازاریابی، پوشش مطبوعاتی، ساخت آنونس، عرضه جشنواره‌ای و استراتژی فروش می‌شود.

ایلاریا گوماراسکا که مدیر سابق بخش جشنواره‌های کمپانی بین‌المللی پیرِماید است، رییس بخش «فرست کات پلاس» و یکی از سخنرانانش است. او با این‌که تنوع فوق‌العاده و خلاقیت پروژه‌های سینمایی اروپای مرکزی و شرقی را تحسین می‌کند ولی می‌گوید تهیه‌کنندگان به «رویکردی بین‌المللی‌تر» نیاز دارند.

  • ورایتی