هنروتجربه: وحید صداقت که فیلم «درباره فروشنده» به کارگردانی او در گروه هنروتجربه اکران شده است، این روزها و بعد از بازگشایی سینماها مستند «صحنه‌هایی از یک جدایی» را روی پرده دارد.

وحید صداقت در پاسخ به این پرسش که چطور با گذشت ۱۰ سال از ساخت فیلم «جدایی نادر از سیمین» همچنان توجه زیادی به این اثر شده و مستندهایی با محوریت آن ساخته می‌شود،به ایلنا گفت: «این‌که مستندهای زیادی درباره فیلم جدایی ساخته شده را قبول ندارم. قبل از ما فقط یک مستند با این محوریت ساخته شده که آن هم مرتبط به خود فیلم جدایی نادر از سیمین نبود، بلکه مربوط به جایزه اسکار این فیلم و اتفاقاتی بود که بعد از ساخت برای اثر رخ داده است. به جز این نیز یک پشت‌صحنه ۲۰ دقیقه‌ای هم به صورت دی‌وی‌دی با خود فیلم بیرون آمد که نمی‌شود به آن عنوان فیلم را اطلاق کرد».

او ادامه داد: «در مستند ساخته شده درباره جایزه اسکار این فیلم نیز، از همان ۲۰ دقیقه پشت‌صحنه‌‌ای که پیش از این بیرون آمده بود، استفاده شده است. البته نمی‌خواهم درباره ارزش‌های این فیلم صحبت کنم، چون در زمان خودش کارکرد داشت، اما حرفم این است که تا قبل از «صحنه‌هایی از یک جدایی»، مستند دیگری درباره خود فیلم ساخته نشده بود. مستند ما بیشتر به فیلم «جدایی نادر از سیمین» و چگونگی شکل‌گیری آن می‌پردازد».

صداقت افزود: «به دلیل جریان‌سازی «جدایی نادر از سیمین»، اتفاقات مهمی برای این فیلم رخ داد و از همین جهت اثری مهم به شمار می‌آید. در سینمای دنیا هم اگر به فیلم‌های مهم توجه کنیم، شاهد ساخت آثاری درباره آن‌ها هستیم. حتی ممکن است بعد از سال‌ها راجع به فیلم مهمی در تاریخ سینما، اثری ساخته شود. یعنی در نقاط مختلف جهان شاهد چنین اتفاقی هستیم و این کاری نیست که فقط من آن را انجام داده باشم. درباره اهمیت بالای فیلم جدایی نادر از سیمین هم نیازی به توضیح من نیست و همگی این موضوع را می‌دانیم».

این مستندساز در بخش دیگری از این گفت‌وگو  درباره وضعیت سینمای هنر و تجربه و وضعیت اکران مستند «صحنه‌هایی از یک جدایی» در شرایط کنونی اظهار داشت: «در شرایط عادی برای دیده شدن فیلم در گروه هنر و تجربه بسیار باید تلاش کرد، اما در اوضاع کنونی استقبال از «صحنه‌هایی از یک جدایی» مانند فیلم‌های دیگر خوب نیست. البته اکران فیلم در شرایط عادی سینمای هنروتجربه، سانس‌های کمی دارد ولی الان در بازگشایی مجدد سینماها به دلیل اینکه فیلم‌های کمی اکران شده، ما سانس‌های بیشتری در اختیار داریم که اتفاق خوبی است. اما به هر ترتیب تماشاگر هنر و تجربه مقداری سخت‌تر از مخاطبان عادی سینما تصمیم به سینما رفتن می‌گیرد و به همین دلیل به طور کل استقبال خیلی خوبی از سینما را شاهد نیستیم. اگر کرونا مجددا اوج نمی‌گرفت، شاید اوضاع سینما هم بهتر می‌شد، اما متاسفانه این اتفاق فعلا رخ نداده است».

صداقت درباره این‌که چرا فیلم را به صورت آنلاین اکران نکرده است، گفت: «سینمای آنلاین بستر مناسبی برای اکران فیلم ما بود و هست، اما متاسفانه ما نتوانستیم با پلتفرم مناسبی که پیشنهاد خوبی برای اکران آنلاین فیلم دهد، قرارداد ببندیم، وگرنه حتما این کار را انجام می‌دادیم. متاسفانه پلتفرم‌های پرطرفدار کنونی به سینمای هنروتجربه نگاه خوبی ندارند».

صداقت همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره احتمال اکران آنلاین شدن فیلم در صورت بسته شدن مجدد سینماها بیان کرد: «وبسایت تخصصی مستند به نام «هاشور» وجود دارد که می‌خواهیم مستند را در آنجا اکران کنیم. البته فیلم ما جزو مستندهایی است که می‌تواند مخاطبان عادی را هم جذب کند و شاید افرادی غیر از مستندبین‌های حرفه‌ای هم به دیدن آن راغب باشند. به این دلیل نمی‌دانم که در سایت هاشور با چه بازخوردی مواجه می‌شویم. ولی آن پلتفرم‌های اصلی که الان با استقبال مواجه می‌شوند و سینمای آنلاین دارند؛ نگاه ویژه‌ای به سینمای هنر و تجربه ندارند».