هنر و تجربه: وحید صداقت که این روزها مستند «صحنه هایی از یک جدایی» را در گروه هنر و تجربه در حال اکران دارد، مهمان برنامه رادیویی «به علاوه نمای نقره ای» رادیو نمایش شد و به گفت و گو پیرامون اثرش پرداخت.

صداقت در این گفت و گوی رادیویی که اجرای آن برعهده محمدرضا مقدسیان بود، درمورد ساخت این مستند گفت: «با توجه به زندگی شخصی خود با رابطه نادر و پدرش و پرستار پدرش همزادپنداری کردم و راش‌هاى پشت صحنه این فیلم که ١٠٠ ساعت بود را از آقای فرهادی گرفتم. بعد از گرفتن این صحنه‌ها مصاحبه‌هایی اضافه شد و جستجویی را درباره کسانی که فیلم را دوست داشتند در اینترنت انجام دادم».

او افزود: «وودی آلن و مایکل مور هم از جمله کسانی بودند که ما با آن‌ها قرار مصاحبه گذاشتیم، اما به دلیل شرایط تولید و حضور آنها در قاره آمریکا این امکان میسر نشد. مصاحبه با آقای فرهادی به عنوان مولف اثر هم بسیار به جذابیت فیلم ما کمک کرد».

صداقت تأکید کرد: «من از ابتدا می‌دانستم که صحبت کردن درباره این فیلم و فیلم ساختن درباره «جدایی نادر از سیمین» حساسیت ویژه‌ای دارد و وقتی این فیلم را می‌دیدم احساس کردم این فیلم یکی از فرزندان «جدایی نادر از سیمین» است و به نظر می‌رسد که نوعی روایت و در ادامه این فیلم است».

این کارگردان در ادامه گفت: «فیلم ما چند بخش دارد؛ نادر و سیمین یک بخش، ترمه یک بخش، آقای شهبازی پدر نادر یک بخش خانم بیات یک بخش و شهاب حسینی هم بخش دیگر و جابجایی‌هایی که برای این بخش‌ها در تدوین مجدد فیلم انجام دادم باعث شد فیلم ریتم بهتری پیدا کند و درام فیلم اصلی به خوبی در مستند ما جاری شود».

او خاطر نشان کرد: «بازخوردهای این فیلم در جشنواره حقیقت بسیار خوب بود و استقبال بسیار بیش از حد انتظار بود، ولی بازخورد از طرف داوران معمولا به این نوع فیلم‌ها خوب نیست».

صداقت ادامه داد : «این فیلم برای علاقه مندان جدی سینما  به نوعی مانند یک کارگاه آموزشی می‌ماند و از سویی دیگر برای مخاطبان عادی هم جذاب خواهد بود».

وحید صداقت درباره اکران فیلم گفت: «ما بعد از جشنواره سینما حقیقت آماده اکران بودیم. یک هفته فیلم اکران شد و استقبال خوب بود، اما ماجرای کرونا به این فیلم هم رسید و ما فکر می‌کردیم اوضاع بهتر شود، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد».

او در پایان گفت : «فارغ از بحث کرونا متاسفانه فیلم‌های گروه هنر و تجربه بعد از اکران بدون برنامه ریزی رها می‌شوند و باید فکری به حال این موضوع کرد و شاید کرونا باعث شود راه اندازی پلتفرم تخصصی آنلاین هنر وتجربه جدی‌تر دنبال شود».