هنر و تجربه: چهار چشنواره مهم پاییزی سینمایی جهان شامل ونیز، تورنتو، تلوراید و نیویورک اعلام کردند، امسال و در سایه شیوع ویروس کرونا همکاری را جایگزین رقابت با یکدیگر خواهند کرد.

به گزارش ورایتی، این چهار جشنواره مهم سینمایی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: «امسال به جای رقابت با جشنواره‌های رقیب در فصل پاییز، خود را متعهد به همکاری و تعامل کرده‌ایم. با به اشتراک‌گذاری اطلاعات و ایده‌ها، جشنواره‌هایمان را به عنوان بستری یکپارچه برای ارائه بهترین‌های موجود سینما برپا خواهیم کرد. ما اینجا در خدمت فیلم‌سازان، مخاطبان، روزنامه‌نگاران و دیگر فعالان عرصه سینما هستیم که چرخ صنعت سینما را پررونق حفظ می‌کنند و نیاز داریم این کار را با همکاری یکدیگر انجام دهیم».

هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز که از تاریخ ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۱۲ تا ۲۲ شهریور ۱۳۹۹) برگزار می‌شود، در تقویم زودتر از جشنواره فیلم تورنتو (۱۰ تا ۲۰ سپتامبر/ ۲۰ تا ۳۰ شهریور) و جشنواره فیلم نیویورک (۲۷ سپتامبر تا ۳ اکتبر / ۶ تا ۱۲ مهر) قرار دارد.

بخشی از زمان برگزاری جشنواره فیلم ونیز با جشنواره فیلم تلوراید آمریکا هم‌پوشانی دارد که قرار است از تاریخ ۳ تا ۷ سپتامبر (۱۳ تا ۱۷ شهریور) برپا شود.

این چهار جشنواره سینمایی از برگزاری فیزیکی جشنواره به اشکال متفاوت خبر داده‌اند. جشنواره ونیز و تورنتو اعلام کردند، مجموعه‌ای از نمایش‌های حضوری و آنلاین خواهند داشت و تعداد فیلم‌های انتخابی جشنواره را به حدود ۵۰ اثر کاهش خواهند داد.  برخی از فیلم‌های حاضر در این جشنواره‌ها همانند شرایط پیش از شیوع ویروس کرونا، یکسان خواهند بود.

اتحاد جشنواره‌های پاییزی و مهم سینمای جهان شامل جشنواره معتبر فیلم کن نمی‌شود که هر ساله در ماه مه برگزار می‌شد و امسال در نهایت تصمیم به لغو این رویداد سینمایی گرفته شد. البته فهرستی از فیلم‌های کن ۲۰۲۰ منتشر شد که قرار است در چند جشنواره به ویژه جشنواره سن‌سباستین اسپانیا به نمایش گذاشته شوند.

ایسنا