هنروتجربه: زولتان وارگا هاسونیتس سفیر مجارستان در ایران،در ویدئویی اختصاصی برای هنروتجربه از تاثیر شیوع ویروس کرونا بر فعالیت‌های فرهنگی و هنری کشور مجارستان و اقداماتی گفته است که برای متوقف نشدن زندگی فرهنگی مردم صورت گرفته‌اند.

سفیر مجارستان صحبت‌هایش را چنین آغاز می‌کند: «کووید-نوزده در همه کشورها شیوع پیدا کرد و مجارستان هم استثنا نبود. دولت ما اقدام‌های سخت‌گیرانه‌ای برای کنترل فراگیری گسترده این ویروس انجام داد که زندگی و فعالیت‌های فرهنگی در مجارستان را هم به‌شدت تحت تأثیر قرار دادند. سینماها، کنسرت‌ها و تئاترها تعطیل شدند و مردم به‌نوعی از زندگی فرهنگی‌ای محروم شدند که به‌ آن عادت کرده بودند؛ اما تقاضا در بازار فرهنگی مجارستان چشم‌گیر است و تحت قرنطینه حتی تقویت هم شد».

او در ادامه اقدامات انجام شده را برمی‌شمارد: «مردم مجارستان شیدای فرهنگ‌ هستند و واکنش‌های خلاقانه‌ای به این شرایط داشتند. کتاب‌خانه‌ها و کتاب‌های زیادی به صورت آنلاین در دسترس عموم قرار گرفتند. حتی کنسرت‌ها و اجرای نمایش‌ها هم به صورت آنلاین انجام شدند. به‌علاوه از آرشیو سینمای مجارستان، صد فیلم – که در بیش از صد سال اخیر ساخته شدند – به علاقه‌مندان عرضه شده‌اند که قدیمی‌ترین‌شان به سال ۱۹۱۲ برمی‌گردد. این فیلم‌ها آثار متنوعی از مستند تا کمدی را شامل می‌شوند و برخی جوایز بین‌المللی هم برنده شدند؛‌ اما یکی از این فیلم‌ها که به‌نسبت جدید هم هست با عنوان «آن‌هایی که باقی ماندند» / Those Who Remained قرار است در هفته فیلم اروپا در ایران به نمایش درآید؛ برنامه‌ای سینمایی-فرهنگی که حالا به یک سنت بدل شده است».

زولتان وارگا در پایان صحبت‌هایش اظهار امیدواری می‌کند: «همه ما امیدواریم که این شرایط و فراگیری جهانی کرونا به‌زودی به پایان برسد و ما هم بتوانیم بخشی از برنامه جدید هفته فیلم اروپا باشیم؛ چون این می‌تواند حرکت و اقدامی نمادین باشد و آشکارا نشان دهد که همگی – و کشور ما – بر این شرایط غلبه کردیم و زندگی به روال سابقش برمی‌گردد. این آرزوی ما برای مردم ایران هم هست. ممنونم».