هنروتجربه: آخرین فیلم بلند سینمایی مهرداد غفارزاده محصول مشترک ایران و ژاپن است و از پنج نقطه جهان روایت می‌شود و در حال حاضر آماده نمایش شده است. غفارزاده در سال ۹۶ فیلم سینمایی «دریا و ماهی پرنده» را در گروه هنر و تجربه اکران کرده است.

آخرین ساخته بلند سینمایی مهرداد غفارزاده فیلم سینمایی «روی خط صفر» است که مراحل تولید آن مدتی در سکوت خبری پیش رفت و حالا آماده نمایش شده است. این فیلم محصول مشترک ایران و ژاپن و لوکیشن‌های آن در ایران، ترکیه، سنگاپور، ژاپن و کنیا است.

فیلم‌برداری این اثر به گونه‌ای بوده که مهرداد غفارزاده از ایران به ترکیه و از آنجا به خط استوای کنیا می‌رود و کارگردان ژاپنی هم از کشورش به سمت سنگاپور و بعد به خط استوای کنیا می‌رسد.

مهرداد غفارزاده کارگردان سینما درباره آخرین وضعیت تولید، اکران و دیگر جزئیات «روی خط صفر» به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «این فیلم به علت وسواس زیادی که بین ما و طرف ژاپنی وجود داشت یکی دو سال در رفت و آمد بود و قریب به دوازده مرتبه تدوین متفاوت انجام شد و شاید به دلیل ساختارش قابلیت این را داشت که بیشتر تدوین شود».

او افزود: «من و کارگردان ژاپنی از دو سوی جهان بدون این‌که از داستان هم با خبر شویم در یک نقطه‌ای که روی خط صفر باشد (خط استوای کنیا) به هم رسیدیم و داستان‌هایمان با هم تصادف و تلاقی پیدا کرد و آن جا بود که شخصیت‌های قصه نیز با هم برخورد کردند».

این کارگردان ادامه داد: «زمانی که ما بر اساس قصه فیلم در کنیا با هم برخورد کردیم چند روزی را برای پایان بندی مشترک، اختصاص دادیم و برای این کار نزدیک به دو هفته فیلم‌برداری داشتیم».

غفارزاده درباره این فیلم گفت: «فیلم سینمایی «روی خط صفر» تجربه‌ای دشوار بود که با هزینه‌ای تقریبا پایین به سبک دادائیسم ساخته شد. نوع ساختار و ایده متفاوت آن می‌تواند مورد توجه مخاطبان عام و خاص در جهان قرار بگیرد و به ادعای ژاپنی‌ها این نوع ساختار تاکنون تجربه نشده است».

او درباره پخش این فیلم اظهار کرد: «ژاپنی‌ها دست به کار شدند و با پخش کنندگان معتبر جهانی راجع به پخش گسترده آن صحبت کردند ما نیز در ایران با دوستان زیادی صحبت کردیم و مشتاق هستند پخش آن را بر عهده بگیرند».

غفارزاده در پایان عنوان کرد: «امیدوارم تب و تاب کرونا در جهان و ایران کمتر شود تا بتوانیم این فیلم را در ایران و جهان و جشنواره‌ها بدون هیچگونه حاشیه و نگرانی نمایش بدهیم. خیلی تلاش می‌کنیم که به خوبی دیده شود، چون زحمات فراوانی برای تولید آن کشیده شده است».

گروه بازیگران «روی خط صفر» مهدی احمدی، کاناکو میزوموتو و رامین صدیقی هستند.

عوامل سازنده این فیلم عبارتند از کارگردانان: مهرداد غفار زاده، یوشیمیشو جیمبو-تهیه کنندگان: سودابه خسروی، نائوکو ایشى سه- ایده و طرح ساختار فیلم: مهرداد غفارزاده- فیلم‌نامه نویسان: مهرداد غفارزاده، یوشیم یشو جیمبو، اکبر روح-مدیر فیلم‌برداری بخش ایران، ترکیه، آفریقا: محمد فکوری- صدا بردار ایران: مهدی ابراهیم زاده- عکاس: نادر فوقانی- صداگذار: حسین ابوالصدق- آهنگساز:کیاوش صاحب نسق- تدوین: شاهین یارمحمدی- برنامه ریز و دستیار اول کارگردان: سیامک مردانه- دستیار دوم کارگردان: نعیم جعفری- منشی صحنه: گل کوشان- مدیر تولید: سید جلیل معتضدى- طراح صحنه و لباس: شیده محمودزاده- طراح چهره پردازی: سودابه خسروی- تیتراژ: مهران گل محمدی- امور کامپیوتری: امین انتشاری- امور بین الملل: علی غیاثوند- سرمایه گذاران: عبدالرضا آصفی، سودابه خسروی، نائوکو ایشى سه

برچسب‌ها: