هنر و تجربه: نتفلیکس به مارتین اسکورسیزی بیش از ۱۵۰ میلیون دلار داد تا در «مرد ایرلندی» با فناوری جوان‌سازی، شخصیت‌های رابرت دنیرو و آل پاچینو را جوان کند اما از این‌که اسپایک لی «پنج سرباز بلادز» را به صورت شانزده میلی‌متری فیلم‌برداری کند بیم داشت.

گزارشی از «اینسایدر» می‌گوید نتفلیکس «ابتدا نگران بود که فلاش‌بک‌ها قرار بود روی فیلم سلولویید شانزده میلی‌متری دانه‌دار گرفته شوند.» موضوعی که نیوتن تامس سیگل درباره‌اش می‌افزاید: «این واکنش منفی به خاطر چالش‌های فراوانی بود که پیش روی ما قرار داشت؛ به‌خصوص که قرار بود در کشوری خارجی مثل ویتنام فیلم‌برداری کنیم». جدا از هزینه‌های گزاف استفاده از این فیلم‌های خام، مسائلی هم در مورد انتقال راش‌ها به لابراتوری در آمریکا باید در نظر گرفته می‌شد.

سیگل فیلم‌بردار اشاره می‌کند که «اسپایک در مورد استفاده از فیلم شانزده میلی‌متری برای گرفتن صحنه‌های فلاش‌بک بسیار مصمم بود و اگر اصرارش نبود او هرگز نمی‌توانست از پس این کار بربیاید». البته این موضوع ایده خودش بود و فصل‌های فلاش‌بک ابتدا فقط قرار بود با قالب متفاوتی فیلم‌برداری شوند؛ و این ایده سیگل بود که از فیلم و دوربینی استفاده شود که در زمان جنگ ویتنام می‌توانست در دسترس باشد.

«پنج سرباز بلادز» / Da 5 Bloods از ۲۳ خرداد در نتفلیکس عرضه شده و یکی از تحسین‌شده‌ترین آثار سینمایی ۲۰۲۰ است.

  • ایندی‌وایر