هنر و تجربه: آمریکای شمالی اواسط تابستان را تجربه می‌کند و طبق روال طبیعی سالیان اخیر فرنچایزها (دنباله فیلم‌های موفق) برای تصاحب صدر گیشه فروش با هم رقابت می‌کنند.

اما ۳۳ سال پیش در همین هفته، اوضاع گیشه ایالات متحده آمریکا فرق می‌کرد و نوع دیگری از «فرنچایز» در رتبه دوم جدول فروش دیده می‌شد: استنلی کوبریک با دوازدهمین فیلمش «غلاف تمام فلزی» / Full Metal Jacket که مورد استقبال عموم تماشاگران قرار گرفته بود.

«غلاف تمام فلزی» که نخستین فیلم کوبریک پس از هفت سال در گیشه بود، در ادامه همکاری‌های پربارش با «برادران وارنر» قرار گرفت (درست مثل همکاری این کمپانی با کلینت ایستوود و کریستوفر نولان ). دوازده سال بعد از آن هم آخرین فیلم کارنامه کوبریک یعنی «چشمان باز بسته» / Eyes Wide Shut در تابستان اکران شد. اتفاقی که امروز تصورش هم غیرممکن است که  چنین فیلم‌های در نظام استودیویی ساخته شوند و بعد در فصل تابستان هم اکران شوند!

به هر حال نُه فیلم آخر کارنامه سیزده‌فیلمی کوبریک همه به فروش داخلی نود میلیون دلار (با محاسبه نرخ تورم و به‌روز شده) یا بیش‌تر دست پیدا کردند؛ و همه فیلم‌های او بجز سه‌تای اول سودآور شدند با این‌که درخواست‌های جاه‌طلبانه کوبریک همیشه بر هزینه‌های تولید می‌افزود. نتیجه این‌که کارنامه استنلی کوبریک هم به خاطر موفقیت‌هایش در گیشه به این شکل و به این تعداد فیلم رسید و موفقیت‌های تجاری آثارش در اغلب موارد از میزان تحسین منتقدان پیشی گرفت.

  • ایندی‌وایر