هنروتجربه:آکادمی سزار مقررات جدیدی را جهت افزایش برابری در هیات مدیره و مشارکت آرای گوناگون وضع کرده است.

آکادمی سزار مقررات جدیدی در جهت دموکراتیک‌تر شدن وضع کرده است که هدف‌شان افزایش گوناگونی و برابری در هیات مدیره است.هیات فیلم ملی فرانسه (CNC) که در این امر نقش داشته، گفته است تحت قوانین جدید، آکادمی سزار ۲ رییس مرد وزن خواهد داشت.

انجمن ترفیع سینما (APC)، سازمانی که ناظر بر آکادمی سزار است هم شاهد افزایش تعداد اعضایش از ۴۵ نفر به ۱۷۰ نفر خواهد بود. این اعضا توسط ۴۳۱۴ عضو آکادمی تعیین می‌شوند. ایده پشت این حرکت این است که گروه از اعضای بیشتر و گوناگون‌تری تشکیل شود و اعضا توسط افراد حرفه‌ای و هنرمندان از تمام بخش‌های صنعت سینما انتخاب شوند. قرار است انتخابات در ماه سپتامبر برگزار شود.

بعد از اعتراض‌های گسترده در سراسر صنعت فیلم فرانسه پیش از مراسم امسال در فوریه، مارگارت منگوف تهیه‌کننده به عنوان رییس موقت آن انتخاب شد. این اعتراض‌ها همچنین منجر به استعفای آلن ترزیان رییس قدیمی آکادمی سزار شد و بقیه اعضای ۲۱ نفره هیات مدیره هم مجبور به استعفا شدند. حدود ۴۰۰ نفر از چهره‌های شناخته‌شده صنعت فیلم فرانسه از جمله عمر سای و لئا سدو بازیگر و ژک اودیار کارگردان درخواستی برای ایجاد تحول عظیم در آکادمی سزار را امضا کردند و گفتند مراسم‌های بزرگ فیلم دیگر از جمله بفتا و جوایز فیلم اروپا دموکراتیک‌تر هستند چون اعضای‌شان توسط هیات آکادمی انتخاب می‌شوند.

یکی از بحث‌برانگیزترین اتفاق‌های جوایز امسال این بود که فیلم «یک افسر و یک جاسوس» رومن پولانسکی نامزد دریافت چند جایزه اصلی شد و توانست جایزه بهترین کارگردان را هم از آن خود کند. اهدا این جایره  باعث شد مراسم امسال تبدیل به یک جنجال بشود و خیلی‌ها سالن را ترک کردند بشوند.

سزار جایزه سینمایی ملی فرانسه است که نخستین بار در سال ۱۹۷۵ برگزار شد. نامزدهای این جایزه توسط اعضای آکادمی هنرها و فنون سینمایی فرانسه  برگزیده می‌شوند که مراسم آن در تئاتر دو شاتله پاریس و در ماه فوریه برگزار می‌شود. سزارنام خود را از سزار بالداچینی، مجسمه‌ساز فرانسوی گرفته‌است که به اسکار فرانسوی معروف است.

ورایتی

برچسب‌ها: