هنروتجربه:جشنواره فیلم رم ۲۰۲۰ از ۱۵ تا ۲۵ اکتبر (۲۳ مهر تا ۴ آبان) به صورت فیزیکی برگزار می‌شود.

آنتونی موندا، دبیر جشنواره فیلم رم اعلام کرده که تیری فرمو مدیر جشنواره فیلم کن نیز در پانزدهمین دوره جشنواره رم شرکت می‌کند. پیش تر فرمو گفته بود: «کن امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نمی‌شود اما ما مفتخریم که فیلم‌های منتخب کن ۲۰۲۰ را به رم دعوت کنیم. در رم، با جشنواره‌اش، با تاریخش و با روحش سینما هنوز زنده است.»

فیلم مستند «نام من فرانچسکو توتی است» آغاز کننده جشنواره فیلم رم خواهد بود. این فیلم به زندگی و تأثیر این بازیکن در فوتبال ایتالیا و باشگاه آ. س رم می‌پردازد. فیلم توتی را آلکس اینفاسلی کارگردانی کرده است. او پیش‌تر مستندی با عنوان «اس مثل استنلی» را درباره راننده ایتالیایی استنلی کوبریک ساخته بود که با تحسین هم روبه‌رو شد و در سراسر دنیا به نمایش درآمد. مسئولان جشنواره رم اعلام کردند که فرانچسکو توتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بر فرش قرمز این جشنواره پا می‌گذارد. توتی ۴۳ ساله در بین مردم رم بسیار محبوب است و همان جایگاهی را دارد که هر بازیگر درجه یک هالیوودی ممکن است داشته باشد. در این جشنواره توتی یک مستر کلاس هم درباره سلیقه سینمایی‌اش برگزار می‌کند.

همچنین در جشنواره امسال برای انیو موریکونه آهنگ‌ساز افسانه‌ای ایتالیایی که هفته پیش درگذشت مراسم بزرگداشتی برگزار خواهد شد.

ورایتی