هنروتجربه: اصغر فرهادی مهمان جشنواره  سینمایی ترکیه‌ای شد و به صورت مجازی از فیلم‌نامه‌نویسی، قصه‌گویی و کارگردانی گفت.

موسسه رادیو و تلویزیون ترکیه (TRT) در اوایل این هفته در خلال جشنواره «۱۲ Punto TRT Screenplay Days» از اصغر فرهادی فیلم‌ساز نامدار ایرانی میزبانی کرد.

فرهادی در این مسترکلاس به منظور گفت‌وگو درباره سینما، کارگردانی و قصه گویی با مخاطبان به صورت زنده صحبت کرد. این برنامه توسط «فیصل سویسال» کارگردان سینما اداره می‌شد.

فرهادی در این برنامه گفت: «دو گونه کارگردان وجود دارد دسته‌ای کسانی هستند که ایدئولوژی و تفکر خاص خود را دارند آن‌ها فیلم می سازند تا قصد و نیت خود را بیان کنند دسته دیگر اما این‌گونه نیستند».

کارگردان «جدایی نادر از سیمین» افزود: «یک کارگردان موفق کسی است که ارزش‌های گذشته خود مانند خاطرات کودکی اش را مورد بررسی قرار دهد».

فرهادی در بخش دیگری از این برنامه اشاره کرد که انتظار ندارد مخاطبان در سراسر جهان فرهنگ ایرانی را درک کنند و در ادامه تاکید داشت: «اگر من سناریویی را که می‌نویسم باور کنم و از آن راضی باشم فکر می‌کنم مردم دیگر نقاط جهان هم از آن قطعا راضی خواهند شد و تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند».

کارگردان «درباره الی» در بخش دیگری از این گفت‌وگو عنوان کرد:«تعداد تماشاگر همیشه برایم مهم بوده و به همین دلیل همواره ترجیح می‌دهم فیلمی بسازم که دیده شود، البته اگر بخواهید همه مخاطبان خود را راضی کنید این اتفاقی خطرناک برای یک کارگردان است».

این فستیوال که در آن فیلمسازان شاخصی از بریتانیا، سوئد، آلمان، ایتالیا، فرانسه و ایران حضور داشتند روز شنبه ۱۸ جولای با اهدای جوایز به کار خود خاتمه داد.

منبع:صبا

برچسب‌ها: