هنروتجربه: گیشه سینماها در سراسر جهان وضعیت خوبی ندارد ولی یک فیلم هست که از هفته گذشته، مقداری امید را به سینماهای کره جنوبی برگردانده است: شبه‌جزیره.

«شبه‌جزیره» / Peninsula دنباله فیلم محبوب و موفق «قطار بوسان» / Train to Busan، تریلری پساآخرالزمانی است که تا این‌جا طبق آمار «ددلاین» به فروشی سیزده میلیون دلاری در کره جنوبی و پنج میلیونی در تایوان دست پیدا کرده است. فروش فیلم در سینماهای آیمکس هم قابل توجه بوده و برای اولین بار پس از اواسط ماه مارس و تعطیلی بعدی سینماها، فروشی یک میلیون دلاری را رقم زده است.

«قطار بوسان» به فروشی ۹۲ میلیون دلاری در سراسر جهان دست یافت و سپس در نتفلیکس عرضه شد. این فیلم اکشن ترسناک درباره قطاری است که در سرزمینی پیش می‌رود که همه زامبی می‌شوند و آخرالزمان رقم می‌خورد. داستان «شبه‌جزیره» چهار سال پس از ماجراهای فیلم اول روی می‌دهد و درباره سربازی است که به کشورش برمی‌گردد تا شی ارزشمندی را به دست بیاورد ولی با مردمان آلوده و غیرآلوده به یک اندازه به دردسر می‌افتد!

«قطار بوسان» اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره کن تجربه کرد، اتفاقی که تکرارش برای «شبه‌جزیره» به بهانه شیوع کرونا ممکن نبود. هر دو فیلم را سنگ‌هو یان کارگردانی کرده است.

  • ایندی‌وایر