هنر و تجربه: اکران تازه ترین ساخته کرستوفر نولان پس از  شیوع کرونا ، تعطیلی و بازگشایی سینماها تا به حال چندین بار به تعویق افتاده است و حالا کمپانی وارنر آن را از تقویم اکرانش حذف کرد.

«اعتقاد/ Tenet»در حالی از برنامه اکران خارج شده است که بر اساس آخرین اعلام قرار بود از تاریخ ۱۲ اوت در آمریکا اکران خود را آغاز کند. کمپانی برادران وارنر هنوز تاریخ جدیدی برای رونمایی از فیلم جدید «نولان» اعلام نکرده است.

«اعتقاد/ Tenet» قرار بود ۱۷ می اکران شود و می توانست تا اواخر تابستان با نمایش این فیلم مردم را به سینماها بکشاند، اما ادامه روند افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا تاریخ اکران آن را ابتدا به ۳۱ جولای و در نهایت به ۱۲ اوت تغییر داده بود.

توبی اِمریچ رئیس کمپانی برادران وارنر در بیانیه ای ضمن تشکر از حمایت سینماداران و اعلام این که به تعهد خود برای نمایش سینمایی فیلم«اعتقاد/ Tenet» در سراسر جهان پایبند است گفت: «متاسفانه شیوع ویروس کرونا در حال افزایش است و ما را ناگزیر کرده تا تاریخ اکران فیلم هایمان را مجدد ارزیابی کنیم. در میان تمامی این عدم اطمینان نسبت به شرایط آینده، تصمیم گرفتیم تا تاریخ اکران «اعتقاد» را برای دو فیلم دیگرمان خالی کنیم اما به زودی تاریخ اکران جدیدی را برای این فیلم فوق العاده در سال ۲۰۲۰ مشخص خواهیم کرد. ما این فیلم را به شکل سنتی و هم‌زمان در سراسر جهان اکران نخواهیم کرد».

تغییرات احتمالی در تاریخ نمایش آثار سینمایی در حالی روی می دهد که شیوع ویروس کرونا در آمریکا شدت گرفته و فرماندار کالیفرنیا نیز از هفته پیش دستور تعطیلی مجدد سالن‌های سنیمایی این ایالت را صادر کرد و ایالت نیویورک نیز برنامه بازگشایی  سینماها را به تعویق انداخته است.

نولان یکی از طرفداران اصلی اکران سینمایی است و کمپانی برادران وارنر تا یافتن زمانی مناسب برای اکران سینمایی فیلم جدید این کارگردان منتظر خواهد ماند و این فیلم در سامانه های نمایش آنلاین فیلم اکران نخواهد شد. نولان پیش از این گفته بودکه  فیلم جدیدش برای تجربه مخاطبان در سینما طراحی و ساخته شده است.شنیده ها حاکی از این است که در حرکتی غافلگیر کننده ممکن است برادران وارنر فیلم سینمایی «اعتقاد/ Tenet» را پیش از اکران در آمریکا در گیشه‌های خارجی نمایش دهند. در حالی که گیشه آمریکا بزرگترین گیشه سینمایی جهان است، اما سینما‌های بین المللی در عرصه بازگشایی تاکنون موفق بوده اند و گیشه‌های خارجی سهم زیادی در فروش فیلم‌های نولان دارند چرا که گزارش شده ۵۰ درصد از فروش فیلم‌های او از بازار کشور‌های بین المللی است.

البته «اعتقاد/ Tenet» برای نمایش در چین، دومین بازار بزرگ سینمایی جهان، با مشکل روبرو است. چرا که سینما‌ها نمی‌توانند فیلم‌های بیش از دو ساعت  را نمایش دهند. مدت فیلم «انگاشته» ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه اعلام شده است.

در فیلم «اعتقاد/ Tenet»، جان دیوید واشنگتن، مایکل کین، کنت برانا، رابرت پتینسون و الیزابت دبیکی به ایفای نقش پرداخته‌اند و از دوربین‌ها و لنزهای IMAX برای ساخت آن استفاده شده است.

ایندی وایر