هنروتجربه: جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز ۲۰۲۰، تیلدا سوئینتون و آن هوی را به عنوان دریافت کنندگان جایزه شیر طلای افتخاری معرفی کرد.

طبق اعلام جشنواره ونیز،تیلدا سوئینتون بازیگر اسکاتلندی برنده اسکار و آن هوی کارگردان سرشناس هنگ کنگی، دریافت کنندگان جایزه افتخاری شیر طلای هفتادوهفتمین جشنواره ونیز خواهند بود.

سوئینتون درباره دریافت این جایزه گفت: «فوق العاده است مورد تقدیر قرار گرفتن از سوی جشنواره بزرگ ونیز که برای من همیشه عزیز بوده است. آمدن به ونیز و جشن گرفتن سینمای فناناپذیر در مقابل تمامی چالشهای این دوران، بزرگترین لذت خواهد بود».

تیلدا سوئینتون از سال ۱۹۸۵ و بازی در فیلم «کارواجیو» به کارگردانی درک یرمان معرفی شد و در هفت فیلم بعدی این کارگردان از جمله «ادوارد دوم» بازی کرد که در سال ۱۹۹۱ در جشنواره ونیز جایزه بهترین بازیگر زن را برای او به ارمغان آورد. سوئینتون شهرت جهانی خود را با بازی در فیلم «اورلاندو» (۱۹۹۲) به کارگردانی سلی پاتر کسب کرد. این فیلم بر اساس یکی از رمانهای نوشته ویرجینیا وولف ساخته شده بود.

این بازیگر ۵۹ ساله سابقه همکاری با سینماگران سرشناسی چون جیم جارموش، برادران کوئن، لین رمزی و لوکا گوادانینو را در کارنامه دارد و در دو فیلم «برف شکن» و «اوکجا» از ساخته های بونگ جون هو کارگردان کره ای نیز بازی کرده است. سوئینتون در سال ۲۰۰۷ برای بازی در فیلم «مایکل کلایتون» به کارگردانی تونی گیلوری موفق به کسب جایزه اسکار و بفتا به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد.

او اخیرا در فیلم‌های «فرستاده فرانسوی» ساخته وس اندرسون، «مموریا» ازآپیچاتپانگ ویراستاکول و «سوغاتی» ساخته جوانا هاگ بازی کرده و هم اکنون مشغول بازی در دو پروژه سینمایی از ساخته های پدرو آلمادوار و جورج میلر است.

آن هوی نیز در واکنش به خبر دریافت جایزه شیر طلای افتخاری ونیز گفت: «آنقدر از این موضوع خوشحالم که احساس میکنم نمی‌توانم واژگان درستی پیدا کنم. فقط امیدوارم همه چیز در دنیا خیلی زود بهبود یابد و هر کسی بتواند خوشحالی کنونی من را دوباره تجربه کند».

این فیلمساز باتجربه در دهه ۱۹۷۰ میلادی در دانشگاه هنگ کنگ و دانشکده فیلم لندن تحصیل کرد و پس از بازگشت به هنگ کنگ به عنوان دستیار کارگردان با کینگ لو استاد ساخت فیلمهای هنرهای رزمی همکاری کرد.

هوی در سال ۱۹۷۹ اولین فیلم بلندش را با نام «راز» با بازی سیلویا چانگ ساخت که او را تبدیل به یکی از چهره های اصلی در موج نوی سینمای هنگ کنگ کرد. او تاکنون ۲۶ فیلم بلند ساخته که «آوای تبعید» (۱۹۹۰)، «برف تابستانی» (۱۹۹۵)، «قهرمانهای معمولی» (۱۹۹۹)، «یک زندگی ساده» و «عصر طلایی» (۲۰۱۴) برخی از این آثار هستند. هوی تاکنون شش بار و بیش از هر فرد دیگری برنده جایزه بهترین کارگردانی از جوایز فیلم هنگ کنگ شده است.

هفتادوهفتمین جشنواره فیلم ونیز با تمهیدات خاص تحت تاثیر شیوع کرونا از تاریخ ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۱۲ تا ۲۲ شهریور ۱۳۹۹) برگزار می‌شود.