هنر و تجربه: عباس امینی سال ۹۸ مستند «هندی و هرمز» را در گروه هنروتجربه اکران کرد و حالا با فیلم «من اینجا هستم» که سومین ساخته اوست به بخش اصلی جشنواره فیلم شانگهای راه یافته است.

بیست و سومین جشنواره فیلم شانگهای از ۲۵ جولای تا ۲ اوت (۴ تا ۱۲ مرداد) در شهر شانگهای برگزار می شود و فیلم «من اینجا هستم» تنها نماینده ایران در بخش اصلی این جشنواره است که در کنار فیلم هایی از کشورهای ژاپن، ایتالیا، یونان، پرتغال، آرژانتین و چین به نمایش گذاشته می‌شود.

«من اینجا هستم» به تهیه کنندگی عباس امینی و علی طلوعی با بازی افشین هاشمی و فیلمبرداری محمد حدادی در جنوب ایران تولید شده است.

فیلمبرداری «من اینجا هستم» در آغاز سال ۹۸ به اتمام رسید، اما مراحل فنی آن به دلیل تداخل با تولید فیلم «کشتارگاه» دیگر ساخته عباس امینی در همان سال به بعد از اکران فیلم «کشتارگاه» موکول شد.

پیش از این فیلم های «نجیبه» اولین ساخته بلند مصطفی گندمکار به همراه «گورکن» ساخته کاظم ملایی در بخش «استعدادهای جدید آسیایی» این جشنواره پذیرفته شده بودند و فیلم کوتاه «خرچنگ» به کارگردانی شیوا صادق اسدی هم نماینده سینمای ایران در بخش رقابتی کوتاه جام طلایی است.

سال گذشته فیلم «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی موفق به کسب جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر مرد (حامد بهداد) از جشنواره فیلم شانگهای شد.
جشنواره فیلم شانگهای امسال به دلیل شیوع کرونا داوری ندارد و فقط فیلم ها در سینماهای محدود به نمایش درمی آید.