هنروتجربه: ورنر هرتسوگ یکی از تحسین‌شده‌ترین و پرکارترین فیلم‌سازان دهه‌های اخیر سینما به‌زودی مستند جدیدی با عنوان «شهاب» / Fireball را با همکاری «اپل» به نمایش می‌گذارد.

روز گذشته پایگاه پخش مجازی «اپل تی‌وی پلاس» اعلام کرد که اثر جدید هرتسوگ را عرضه می‌کند؛ فیلمی که سومین همکاری هرتسوگ با زمین‌شناس و فیلم‌ساز برجسته دیگری به نام کلایو اوپنهایمر است که در کارگردانی هم مشارکت داشته است.  فیلم نشان می‌دهد که چطور شهاب‌سنگ‌ها و چنین پدیده‌هایی، اسطوره‌شناسی بشر را شکل داده و تمرکز ما را معطوف دیگر قلمروها و جهان‌ها کرده است.

کلایو اوپنهایمر پروفسور آتشفشان‌شناسی دانشگاه کمبریج است، نخستین بار در سال ۲۰۰۷ و مستند نامزد جایزه اسکار «رویارویی‌هایی در پایان دنیا» / Encounters at the End of the World با هرتسوگ همکاری کرد و سپس در مستند نتفلیکس «درون دوزخ» / Into the Inferno محصول ۲۰۱۶ که اولین بار در جشنواره ترایبکا روی پرده رفت و نامزد جایزه امی شد.

ورنر هرتسوگ که با فیلم‌هایی شناخته می‌شود که سفرها و جست‌وجوهای برآمده از دلمشغولی‌های شخصی را به تصویر می‌کشند، در ماه ژانویه ۲۰۲۰ جایزه هیأت مدیره انجمن فیلم‌برداران آمریکا را دریافت کرد. او که یکی از بنیان‌گذاران موج نوی سینمای آلمان است، تا امروز تهیه‌کنندگی، نویسندگی و کارگردانی بیش از هفتاد فیلم را انجام داده است.

  • ایندی‌وایر