هنروتجربه:کارگردان مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» می‌گوید برای جلوگیری از دزدان فرهنگی، باید قوانین سخت و محکم و مجازات سنگین وضع کنند.

مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» به کارگردانی سام کلانتری این روزها همزمان با اکران در هنروتجربه عرضه اینترنتی هم شده‌است.سام کلانتری درباره تجربه این نحوه اکران به ایسنا گفت: «شرایط امروز سینماها به دلیل شیوع ویروس کزونا مناسب نیست و بسیاری از مخاطبان به دلیل ابتلا به این ویروس، از حضور فیزیکی‌ در سینماها امتناع می‌کنند. در این شرایط طبیعتا سینما نمی‌تواند بهترین عملکرد خودش را داشته باشد بنابر این اکران آنلاین اتفاق خوبی است که به صنعت سینما کشور کمک خواهد کرد».

با وجود این‌که از اکران آنلاین مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» تنها پنج روز می‌گذرد اما در برخی از سایت‌ها شاهد نسخه‌های غیرقانونی این مستند بودیم و حالا کارگردان در واکنش به این اتفاق معتقد است: «دزدی فرهنگی سال‌ها است که آفت صنعت سینما است و مسئولین مربوطه هرساله‌ ایده‌هایی برای جلوگیری از این مشکل مطرح می‌کنند اما خبری از کنترل دزدان فرهنگی نیست. علی‌رغم این‌که نسخه کپی و غیر قانونی ضرر بسیار زیادی به فیلم‌ها می‌زند اما مخاطب مستند ما مخاطب فهیم و باشعور است و مسلما برای مشاهده آن از طرق قانونی وارد شده و بلیت خریداری می‌کنند. فرهنگ‌سازی و ملایمت جای خود اما برای جلوگیری از دزدان فرهنگی، باید قوانین سخت و محکم و مجازات سنگین وضع کنند. اگر با متخلفین به سختی برخورد شود، این آفت سینما ریزش خواهد کرد. زمانی که دو یا سه نفر از سر منشأ‌ها را بگیرند و مجازات آن‌ها را به جامعه نشان بدهند، از این ضد هنجار کاسته خواهد شد».