هنروتجربه: صادق جوادی می‌گوید انیمیشن سازها همه زندگی‌شان کامپیوتر و صفحه مانیتور آن است و شرایط جدید به وجود آمده در اثر کرونا تغییری برای ما نداشته است.

صادق جوادی که با انیمیشن کوتاه «روباه» توانسته جوایز متعددی را از مهم‌ترین جشنواره‌های جهان تصاحب کند درباره شرایط انیمیشن‌سازی در روزهای کرونایی و هم‌چنین اثر جدید خود به صبا گفت: «در حال حاضر نگارش فیلم‎نامه‌ای با نام «پَر» را تقریبا به پایان رسانده‌ام که این اثر با همکاری مرکز گسترش سینمایی مستند و تجربی تولید خواهد شد. این انیمیشن اقتباسی از یک داستان خارجی و حدودا ۱۰ دقیقه‌ است و از لحاظ تکنیک به «روباه» شباهت‌هایی دارد زیرا این اثر هم دو بعدی سنتی به حساب می آید».

او که «روباه» را در هنروتجربه اکران کرده‌است،درباره داستان این انیمیشن توضیح داد:« کاراکترهای انیمیشن آدم هستند و قصه هم در داخل شهر بین همین آدم‌ها اتفاق می‌افتد. در کل وقتی انیماتور قصه کار را خودش می‌نویسد خیلی راحت‌تر و با اشراف بالاتری می‌تواند دست به تولید بزند و کار سفارشی معمولا از کیفیت پایین‌تری برخوردار است».

کارگردان انیمیشن‌هایی هم‌چون «رویاها در یک روز» و «کچل کفترباز» درباره تولید اثر در روزهای قرنطینه هم عنوان کرد: «این شرایط جدید به وجود آمده در اثر کرونا تغییری برای ما نداشته است زیرا ما همیشه در قرنطینه بوده‌ایم. انیمیشن‌سازها همه زندگی‌شان کامپیوتر و صفحه مانیتور آن است که همیشه فقط همین را می‌بینند. پیش از این ما در اتاق‌های استودیوها قرنطینه بودیم حالا در خانه قرنطینه شده‌ایم. انیمیشن این قابلیت را دارد که خیلی نیاز به حضور فیزیکی و کار حضوری برای تولید ندارد و گروه می‌توانند هر کدام کارشان را به صورت دورکاری انجام دهند».

جوادی با اشاره به چندین برابر شدن قیمت ارز و تاثیر آن بر فیلم‌سازی عنوان کرد: «پروسه تولید یک فیلم کوتاه مثلا یک ماه است و فیلم سینمایی نهایتا سه ماه فیلم‌برداری آن طول می‌کشد اما یک انیمیشن کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای اگر بخواهد قابل دفاع و حرفه‌ای باشد دستکم بین یک تا دو سال زمان می‌برد. با این اوصاف ببینید زمانی که من قرارداد کار را با تهیه‌کننده می‌بندم قیمت دلار یک عددی است اما موقع اتمام کار قیمت دلار چندین برابر شده است و کار ما هم یک سری لوازم مصرفی دارد که با دلار محاسبه می‌شوند و تمام کردن پروژه برای ما ضرر است».

او در پایان تاکید کرد: «امیدوارم ثبات به بازار اقتصادی ما بازگردد تا همه اصناف از جمله هنرمندان در یک حاشیه امنیتی بتوانند کار خود را پیش ببرند».