هنروتجربه:«کارت پرواز» به کارگردانی مهدی رحمانی که سال ۹۶ در گروه هنر و تجربه اکران شد، مدتی است که عرضه اینترنتی شده‌است.

مهدی رحمانی درمورد نمایش فیلمش در پلتفرم‌های اکران اینترنتی با اشاره به این نکته که:«از تجربه چند روزی که «کارت پرواز» در پلتفرم‌های اینترنتی نمایش داده می‌شود متوجه شدم طیف وسیعی مخاطب فیلم هستند و آمار فروش و رضایت بیننده هم در سایت هست و مخاطب می‌تواند به آن دسترسی پیدا کند» به صبا گفت:«توقع نداشتم که مردم رویکرد گسترده‌ای به این شیوه نمایش فیلم داشته باشند به خصوص درمورد فیلم‌های جدی‌تر که از فضای کمدی یا سوپراستارمحور فاصله دارد. من از نظرات مخاطبان در فیلیمو و نماوا و بازخوردهایی که از راه های دیگر به خودم یا عوامل فیلم می‌رسد استفاده می‌کنم و این نظرات برایم خیلی امیدوارکننده است. فکر می‌کنم مردم که مخاطبان سینما هستند سلیقه خوبی دارند و البته ما این را از قبل می‌دانستیم اما زمانی که برای آن‌ها مرزبندی سلیقه‌ای ایجاد می‌کنیم و می‌گوییم سلیقه مردم فلان نوع کمدی را می‌پسندد یا مردم فیلم غمگین و جدی دوست ندارند و… آنچه به این صورت برای مخاطب به صوت دستورالعمل صادر می‌شود درست نیست کمااینکه امروز مخاطبان فیلم‌های غیرکمدی و اجتماعی را حرفه‌ای دنبال می‌کنند و در این موقعیت جدید، به راحتی حقیقت سلیقه آن‌ها را بدون دخل و تصرف دریافت می‌کنیم. آن‌هایی که از طرف مردم حرف می زنند، کار درستی نمی‌کنند و اتفاقی که امروز با استقبال مخاطبان از اکران اینترنتی فیلم‌ها افتاد، بهترین جوابی است که می‌توان به آن سینمادارها یا افرادی داد که به دسته‌بندی سلیقه مردم می‌پردازند. به نظرم مخاطبان ما نسبت به فیلم‌های دغدغه‌مند همیشه علاقه‌مند بوده‌اند».

در روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر تفاوت نسخه به نمایش درآمده از فیلم سینمایی «کارت پرواز» در پلتفرم‌ها با آنچه در سینما اکران شده بود، مطرح شد. رحمانی درمورد این تفاوت‌ها نیز گفت: «در واقع نسخه اشتباهی در اکران اینترنتی از فیلم منتشر شد و ما پیگیر هستیم و ظرف یکی دو روز آینده نسخه مورد تایید جایگزین می‌شود. این تفاوت نسخه‌ها ربطی به مساله سانسور و… ندارد و فقط برخی مشکلات فنی وجود داشت یعنی نسخه ای روی اینترنت رفت که مربوط به بازبینی جشنواره فیلم فجر بود و نیاز به اصلاحاتی مثل حذف ریل دوربین در کادر و… داشت که در نسخه اکران شده در سینما همه چیز تصحیح شده بود و همان نسخه تصحیح شده جایگزین می‌شود».

او در بخش دیگری از این گفت‌وگو پاسخ به این‌که آیا حاضر است فیلمی را که هنوز روی پرده نرفته با اکران اینترنتی عرضه کند و آیا  قاچاق شدن فیلم‌ها باعث دلسردی سینماگران از این نوع شیوه اکران نمی‌شود، توضیح داد: «به عنوان یک فیلم‌ساز و کسی که با دیدن فیلم عاشق سینما شده است، لذت فیلم دیدن روی پرده عریض سینما را با هیچ چیز عوض نمی‌کنم و هیچ علاقه‌مند به سینمایی در دنیا نیست که تماشای فیلم در فضایی جز سالن سینما دلخواه او باشد. واقعا ابعاد و استاندارد صدا و تصویر در سالن سینماست که باعث می‌شود یک اثر با جزییاتش دیده و درک شود، اما گاهی وضعیت استثنایی می‌شود مثل حالا که کرونا گریبان تمام دنیا را گرفته و سینما نرفتن برای سلامت خودمان است. مخاطبان دوستدار سینما برای دیدن فیلم‌های سینمایی چاره‌ای جز این ندارند که به پلتفرم‌های آنلاین نمایش فیلم راضی شوند. فعلا شرایط به صورتی است که سینما رفتن برای مردم احساس خطر ایجاد می‌کند و باید با آن کنار بیاییم».

رحمانی در پایان درمورد تازه‌ترین فعالیت‌های سینمایی خود بیان کرد:«با توجه به این شرایط حقیقتا صلاح نمی‌بینم که کار کنم.فیلم‌نامه‌ای داشتم به نام «محفوظ» که پروانه ساخت دارد و قرار بود امسال ساخته شود که پشیمان شدیم و کار را متوقف کردم تا شرایط عادی شود. حفظ پروتکل بهداشتی در پشت صحنه فیلم‌سازی شدنی نیست و سلامت همکاران برای من مهم‌تر است. البته شاید روزی مجبور شویم با وجود مشکل کرونا کارمان را ادامه دهیم و نمی‌دانیم چه می‌شود به این دلیل که آینده قابل پیش بینی نیست».