هنروتجربه: حامد شکیبا‌نیا با بیان این‌که نسخه غیرقانونی فیلم با تمام کیفیت‌ها در سایت‌ها و کانال‌های مختلف موجود است گفت: «به هر حال آدم‌ها در دوندگی جبران روزهای تعطیل گذشته هستند و شرایط اقتصادی و روانی جامعه مطلوب نیست. اگرچه اگر فیلم‌ها را ببینند حالشان خوب می‌شود و انگیزه تلاش بیشتر پیدا می‌کنند ولی به شرطی که اول  فیلم‌ها را ببینند».

حامد شکیبا‌نیا یکی از تهیه‌کننده‌های مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست»، درباره همزمانی نمایش این فیلم در گروه سینمایی هنروتجربه و عرضه اینترنتی آن به ایلنا گفت: «برنامه ما از ابتدا اکران آنلاین بود و زمانی که سینماها تعطیل بود، قرارداد آن را هم بسته بودیم، منتها چون قرار شد سینماها باز شوند و برنامه سازمان سینمایی هم اکران محدود فیلم‌هایی بود که پرفروش‌تر هستند، به ما هم به دلیل این‌که فیلم‌مان یکی از شانس‌های فروش در بخش هنروتجربه بود، پیشنهاد شد ابتدا آن را در سینما اکران کنیم. البته باید بگویم فیلم‌های هنروتجربه اساسا آثاری نیستند که برای فروش تولید شوند، منتها همان‌طور که در بخش سینمای تجاری هم کار پرفروش‌تر را برای اکران در ایام کرونا انتخاب کرده‌اند، در بخش هنروتجربه هم فیلم ما یکی از همان فیلم‌هایی بود که به نظر می‌رسید انتخاب بهتری برای این دوران است».

او  ادامه داد: «بر همین اساس موسسه هنروتجربه تقاضا کرد که ما این فیلم را قبل از اینکه به صورت آنلاین اکران کنیم، در ایام بازگشایی مجدد سینماها، ابتدا روی پرده ببریم. ما هم امیدوار بودیم که وضع سینماها بهتر شود و به همین دلیل به نظرمان رسید که اکران سینماها را برویم و به این ترتیب اکران آنلاین آن را کمی عقب انداختیم. بنابراین بعد از یک ماه که فیلم در گروه هنروتجربه اکران شده بود، اکران آنلاین خود را شروع کردیم. چون بر اساس تبلیغاتی که انجام داده بودیم، متقاضیان زیادی به ما فیدبک می‌دادند که ما نمی‌خواهیم فیلم را در سینما ببینیم، اکران آنلاین کنید. حتی برخی ناسزا می‌گفتند که چرا برای رفتن به سینما تبلیغ می‌کنید».

شکیبانیا ضمن بیان اینکه فیلم هنوز در سینماها نیز در حال اکران است، افزود: «شخصا فکر می‌کنم اولین فیلمی هستیم که به‌طور همزمان هم به صورت آنلاین و هم در سینماها در حال اکران است. البته این هم به خاطر شرایط خاصی است که وجود دارد وگرنه رفتار معمول این است که فیلم اول در سینماها اکران شود و سپس به صورت آنلاین در وی‌او‌دی‌ها پخش شود».

شکیبانیا در بخشی از این گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش که آیا باتوجه به اعلام حمایت از فیلم‌هایی که در دوران شیوع کرونا به صورت آنلاین اکران شده‌اند، این حمایت‌ها از سوی سازمان سینمایی برای فیلم «جایی برای فرشته‌ها نیست» نیز در نظر گرفته می‌شود یا خیر نیز گفت: «سازمان سینمایی از فیلم‌هایی هم‌چون «شنای پروانه» که در این دوران اکران شده‌اند هم حمایت‌هایی کرد که آنها راضی به اکران فیلم خود شدند. البته در مورد فیلم ما و هنروتجربه‌ای‌ها کاری هنوز انجام نشده است. من فقط شنیده‌ام که ممکن است بخواهند یک کمک مالی بکنند ولی این موضوع در حد شنیدن بوده و شخصا نمی‌دانم تا چه اندازه به واقعیت نزدیک است اما واقعیتی که الان در آن هستیم این بوده که به ما کمکی نشده است.البته ما برای اکران شرطی هم نداشتیم، به ما گفتند ممکن است مردم با دیدن فیلم‌تان مقداری امیدوار و حالشان خوب شود. می‌خواهید در این وضعیت فیلم خود را اکران کنید؟ ما هم گفتیم بله. به هر ترتیب ما تهیه‌کننده مستند هستیم. در سینمای تجاری تهیه‌کننده چند میلیارد سرمایه‌گذاری کرده و چند ماه از سرمایه‌گذاری‌اش گذشته است. طبیعی بوده که او تا حدی به دنبال بازگشت سرمایه خود باشد. اما در واقع اندازه رقم‌های هزینه‌کرد ما کوچک است. به عنوان مثال برای تولید این فیلم ما کلا ۳۵۰ میلیون تومان هزینه کردیم. بنابراین ما تقاضایی مبنی بر اینکه این قدر به ما بدهید تا برای اکران بیاییم را نداشتیم. به ما پیشنهاد شد و ما هم قبول کردیم و اکران آنلاین را عقب انداختیم».

شکیبانیا درباره قاچاق و پخش غیرقانونی این مستند هم توضیح داد: «با فاصله ۴، ۵ ساعت از شروع اکران آنلاین، فیلم با تمام کیفیت‌ها در سایت‌ها و کانال‌های مختلف موجود شد. از تلگرام که نمی‌توانیم شکایت کنیم ولی سایت‌ها را به فیلیمو گزارش کردیم. منتها لازم است در این باره توضیح دهم. به هر ترتیب ما از نت‌فلیکس که بزرگتر و ثروتمندتر نیستیم؛ آن‌ها هم نمی‌توانند جلوی دانلود و کپی غیرقانونی را بگیرند. نکته این است کسانی که نمی‌خواهند بلیت ۱۵ هزار تومانی را بخرند و حاضرند برای دانلود وقت صرف کنند و از سایتی که اینترنت آن چند برابر می‌افتد،‌ فیلم را دانلود کنند و ببینند، به نظرم به راحتی نمی‌توان این رفتار که سبک زندگی آنهاست را تغییر داد.در این شرایط هزینه دانلود کردن گران‌تر از تماشای فیلم در فیلیمو درمی‌آید. این موارد به آن معناست که اساسا آن‌ها مخاطب هدف ما برای فروش فیلم نیستند. آن‌ها اگر نتوانند دانلود کنند هم چنین هزینه‌ای را به طور مستقیم پرداخت نمی‌کنند. آن‌ها حاضرند وقت صرف کنند و برای دانلود از اینترنت‌شان به صورت آزاد از سرورهای خارجی هزینه کنند اما نمی‌خواهند بلیت خریداری کنند. در صورتی که هزینه دانلود به آن صورت نیز همین حدود ۱۰، ۱۵ هزار تومان می‌شود. تازه وقت زیادی هم از شما می‌گیرد. گروهی از مخاطبان هستند که وقتی بدانند در حال دزدی چیزی هستند، کیف می‌کنند. در صورتی که حواس‌شان نیست در حال صرف هزینه بیشتر هستند. شخصا این کار را درک نمی‌کنم؛ در واقع حس می‌کنم به این طریق تنها این حس زرنگی که وجود دارد، ارضا می‌شود».

این تهیه‌کننده در پایان گفت: «بنابراین این‌ها اصلا مخاطب هدف ما نیستند. همانطور که نت‌فلیکس نگران دانلود آثارش نیست، ما هم نباید نگران این باشیم. من فکر می‌کنم اصلا برای مدیران نت‌فلیکس مهم نیست که ایرانی‌هایی فیلم‌هایش را دانلود می‌کنند، چون ما اصلا مشتری نت‌فلیکس نیستیم. بنابراین بگذاریم اول برند ما جا بیافتد تا وقتی فضای قانونی فراهم شد، آماده باشیم. در این شرایط فقط می‌توان به برندینگ و خوش‌نامی که می‌ماند اهمیت داد. چون اگر شما فیلم خوبی ساخته باشید و فردی ببیند و در آینده یادش می‌ماند که شما فیلم خوبی ساختید. بر همین اساس من نگران دانلود فیلم نیستم، چون کاری از دست‌مان برنمی‌آید. بنابراین ما دیدیم که این فیلم کپی شد ولی به روی خودمان نیاوردیم».