هنر و تجربه: تری گیلیام همچنان به راه خودش ادامه می‌دهد تا پس از نمایش آخرین فیلمش «مردی که دن کیشوت را کشت» / The Man Who Killed Don Quixote در سال ۲۰۱۸ (که فرایند تولید طولانی و بسیار پرمشقت خودش را داشت) دوباره بتواند فیلمی بسازد.

گیلیام هم مثل خیلی‌های دیگر، درگیر پروژه‌ای جدید بود که ویروس کرونا شیوع پیدا کرد و قرنطینه و تعطیلی‌ها آغاز شد. او در گفت‌وگوی تازه‌اش اشاره کرده است که مشغول فیلمی بود که بر اساس ایده‌ای از استنلی کوبریک شکل گرفته بود؛‌ اما با وجود داشتن فیلم‌نامه و آمادگی بازیگران و عوامل، قرنطینه باعث تعطیلی پروژه شد: «فیلم‌برداری قرار بود از سپتامبر آغاز شود ولی این بیماری لعنتی همه چیز را ویران کرد… در حال حاضر روی کتابی از استوری‌بردهای تمام فیلم‌هایم کار می‌کنم».

کارگردان فیلم‌های تحسین‌شده‌ای چون «برزیل» / Brazil و «دوازده میمون» / ۱۲ Monkeys درباره تأثیر قرنطینه روی خودش هم می‌گوید: «سال ۲۰۱۶ بود که بالاخره صددرصد شهروند بریتانیا شدم و دیگر یک آمریکایی نیستم! در واقع احساس می‌کنم الان صددرصد اروپایی هستم. البته ۲۰۱۶ سالی بود که انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شد. اقدام دیوانه‌واری است. حالا در کشوری گیر افتادم که به‌نوعی اروپایی نیست و من خیلی دلم می‌خواهد اروپایی باشم. آمریکا تعطیل شده و ترامپ آن را ویران کرده است».

  • ایندی‌وایر