هنروتجربه: ماجراهای اکران جدیدترین اثر کریستوفر نولان هم‌چنان ادامه دارد و در تازه‌ترین خبر، چین با نمایش این فیلم با مدت زمانی بیش از دو ساعت، موافقت کرده است.

پوستر «اعتقاد» / Tenet در چین هم منتشر شده و به جای جمله تبلیغاتی انگلیسی «زمان رو به پایان است» و به منظور فراخوانی جدی‌تر برای بازگشت به سینماها از جمله‌ای استفاده شده که تقریبا به این معناست: «قدر هر ثانیه را بدانید؛ به سالن‌ها یورش بیاورید». سینماهای چین در مناطقی که خطر شیوع ویروس کووید-نوزده کم است، از بیستم ژوییه (سی‌ام تیر) بازگشایی شده‌اند که نتیجه‌اش فروشی بیش از دوازده‌ونیم میلیون دلار بوده است.

در حال حاضر حدود ۴۴ درصد سینماهای چین دوباره به چرخه اقتصاد بازگشته‌اند ولی فقط از سی درصد ظرفیت‌شان استفاده می‌شود تا اجرای پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی میسر باشد. البته تعداد نمایش‌ها و سانس‌ها هم نصف همیشه شده است. هفته گذشته بود که خبر رسید نمایش «اعتقاد» در سینماهای چین ممکن نیست چون هیأت ملی فیلم این کشور درخواست کرده که سینماها فیلم‌های بالای دو ساعت را نمایش ندهند. این موضوع خیلی زود سروصدایی به‌پا کرد چون مقامات چینی فیلم‌های زیادی را تأیید کرده بودند که زمان‌شان بالای دو ساعت بود.

از سوی دیگر، «اعتقاد» هم که اکرانش با تأخیرهای چندباره همراه شده، قرار شد در بعضی سینماهای ایالات متحده از سوم سپتامبر (سیزده شهریور) روی پرده برود و پیش از آن از ۲۶ اوت (پنجم شهریور) در هفتاد کشور نمایش داده شود؛ و در این میان، هیچ کسی تردید ندارد که گیشه سینماهای چین مهم‌ترین بازار خارجی برای اکران «اعتقاد» است.

  • ورایتی