هنروتجربه:بابک بهداد مجموعه مستند «لنگرگاه» راجع به تاریخ بندرانزلی در دست تولید دارد.

بابک بهداد مستندساز درباره جدیدترین فعالیت خود به باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: «قرار است یک مجموعه مستند با نام «لنگرگاه» در پنج قسمت ۴۰ دقیقه‌ای در مراکز استان‌ها (صدا و سیمای گیلان) راجع به تاریخ بندرانزلی تولید کنیم و هم اکنون بخشی از کار‌های تحقیقاتی آن را انجام داده‌ایم. در کل بخش پژوهش آن به حدود چهار ماه زمان نیاز دارد البته روش کاری من به نوعی است که تحقیق و پژوهش در زمان تولید نیز انجام می‌شود.در این میان گفت‌وگو‌هایی با آدم‌های قدیمی منطقه خواهیم داشت که صحبت‌های این عزیزان را در کتاب‌ها و مقاله‌ها نمی‌توان پیدا کرد و تازگی دارد. به همین علت بخش پژوهش تا انتهای تولید همراه ما خواهد بود».

این مستندساز درباره نمایش «لنگرگاه» در جشنواره‌ها بیان کرد:« احتمال دارد یک یا دو قسمت آن در جشنواره مراکز استان‌ها و دیگر جشنواره‌ها مانند سینما حقیقت، جشن خانه سینما و حتی جشنواره‌های خارجی نمایش داده شود.

بهداد با بیان این‌که از راوی استفاده خواهد کرد، گفت: «از آنجایی که سعی می‌کنم از گفت‌وگو و مصاحبه پرهیز کنم بنابراین این مجموعه راوی خواهد داشت.فعلا در بخش پژوهش علی ارکیان به من کمک می‌کند و قرار شده با مرکز پژوهش‌های گیلان صحبت کنیم و ببینیم چه کمکی می‌توانند انجام دهند و احتمالا از دوستانمان در این مرکز بهره خواهیم برد».

این کارگردان با اشاره به موضوع جدیدترین مستندش اظهار کرد:« این مستند از پیدایش بندر انزلی تا تاریخ کشتیرانی، مبارزات مردم انزلی در مشروطه، تقسیمات دریایی دریاچه خزر و… را نشان می‌دهد.به جز کارگردانی، تهیه‌کنندگی و بخشی از پژوهش و نویسندگی کار را انجام می‌دهم و سرمایه‌گذار، تلویزیون خواهد بود البته که هنوز تیم پژوهش کامل نشده و به تنهایی این بخش را پیش می‌برم. در بخش پژوهش از منابع مکتوب، عکس‌ها، مدارک و فیلم‌ها نیز استفاده می‌کنیم».

او درباره اهمیت تاریخی بندرانزلی توضیح داد: «بندر انزلی دروازه‌ای برای ورود ایران به اروپا بوده است و بسیاری از مردم و روشنفکران دوره قاجار از انزلی به اروپا می‌رفتند و به نوعی دروازه تردد ایران بوده است. کارخانه برق، دوربین عکاسی و فیلم‌برداری، گرامافون و … همه از انزلی وارد ایران شده است بدین علت اهمیت بالایی در تاریخ ایران دارد. همین که تلویزیون به تاریخ ایران توجه کرده اتفاق مثبت و خوبی است، چون تاریخ ایران مملو از مسائل و اتفاقات تلخ و شیرین و جذاب است که قابلیت پرداخت دارد و با نگاهی درست می‌توان بازنگری کرد و این موضوع به شدت مورد نیاز جامعه کنونی است، چون باید مردم تاریخ‌شان را فراموش نکنند و آن را به خوبی بشناسند».

برچسب‌ها: