هنروتجربه: خسرو سینایی کارگردان و مستندساز مطرح سینمای ایران که از چندی پیش در بیمارستان بستری شده بود، درگذشت.

حبیب احمدزاده نویسنده و مستندساز که چندی پیش از ابتلای خسرو سینایی به کرونا نیز خبر داده بود، با انتشار پستی در اینستاگرام خود نوشت:«حدود ساعت ۱۶ امروز خسرو خوبان به نور پیوست».

خسرو سینایی بیش از ۱۰۰ فیلم کوتاه ،مستند و داستانی را کارگردانی کرده‌است. «هیولای درون»،«عروس آتش»، «درکوچه‌های عشق»،«مثل یک قصه» و…از جمله آثار سینایی هستند.«جزیره رنگین» آخرین ساخته این کارگردان که به قول خودش یکی از شادترین فیلم‌هایی است که در طول ۴۸ سال فیلم‌سازی خود ساخته است،زمستان ۱۳۹۴ در گروه سینمایی هنروتجربه اکران شد.

خسرو سینایی فارغ‌التحصیل کارگردانی و فیلم‌نامه‌نویسی از آکادمی هنرهای نمایشی و رشته تئوری موسیقی از کنسرواتور برلین است. سینایی از سال ۱۳۴۶ فیلمسازی را با آثار کوتاه و مستند آغاز کرد .او لوح زرین بهترین کارگردانی  در دومین دوره جشنواره فیلم فجر، برای فیلم «هیولای درون» (۱۳۶۲) و سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه در هجدهمین دوره جشنواره فیلم فجر، برای فیلم «عروس آتش» (۱۳۷۸) را در کارنامه خود دارد.سینایی در سال ۱۳۸۷ موفق به دریافت نشان ویژه کشور لهستان  از سوی رییس‌جمهور این کشور شد. او این نشان را به خاطر ساخت مستند «مرثیه گمشده »که روایت‌گر مهاجرت هزاران لهستانی  در سال‌های جنگ جهانی دوم است، دریافت کرد.

موسسه هنروتجربه درگذشت این هنرمند را به خانواده او و جامعه هنری تسلیت می‌گوید.

برچسب‌ها: