هنروتجربه: آلبرتو باربرا، مدیر جشنواره فیلم ونیز در گفت‌وگویی نکاتی را درباره شرایط خاص برپایی این رویداد سینمایی عنوان کرد.

به گزارش ایندی وایر، جشنواره بین المللی فیلم ونیز به عنوان اولین رویداد مهم سینمایی در دوران بحران کرونا فهرست فیلم‌های خود را چند روز پیش اعلام کرد تا این امیدواری در میان اهالی سینما ایجاد شود که این جشنواره می‌تواند آغاز دوباره برای سینمایی باشد که در چند ماه اخیر اوضاع به سامانی را تجربه نکرده است.

مدیر جشنواره فیلم ونیز درباره چگونگی برنامه‌ریزی برای تغییرات این رویداد سینمایی با توجه به بحران کرونا توضیح داد:«برای مدت طولانی فکر نمی‌کردیم که بتوانیم سرمایه گذاری و هزینه های کلانی که در این زمینه وجود دارد را توجیه کنیم. اما در آغاز ماه ژوئن بود که در مورد امکان سازماندهی جشنواره تحت شرایط خوب، اطمینان بیشتری پیدا کردیم و متوجه شدیم که میتوانیم حداقل ۵۰ فیلم را دعوت کنیم و در حال حاضر ۵۲ عنوان فیلم از بیش از ۵۰ کشور جهان انتخاب کرده ایم.  وقتی از احتمال برگزاری جشنواره آگاه شدیم، عدم اطمینان احساس غالب ما تا پایان بود. نمی دانستیم کدام فیلم‌ها واقعا در دسترس هستند، دعوت های ما را می‌پذیرفتند یا خیر و در این روند مداوم توقف-حرکت وجود داشت. یک روز، ما خوشبین‌تر بودیم و روز بعد خبر بد تعویق اکران فیلم‌های را می‌شنیدیم. برگزاری این جشنواره تحت این شرایط به هیچ وجه آسان نیست».

آلبرتو باربرا پیرامون رعایت استانداردهای ایمنی و سلامت این جشنواره هم عنوان کرد:«جشنواره ونیز در یک جزیره کوچک برگزار می‌شود که ساکت است و اجرای برخی اقدامات سختگیرانه ایمنی را بسیار آسان می‌کند. ما هشت نقطه مختلف دسترسی به جشنواره خواهیم داشت که می‌توانیم اولین تب سنجی خود را برای افرادی که در این جشنواره شرکت می‌کنند، انجام دهیم. ما همچنین ملزم به رعایت فاصله اجتماعی در سینماها هستیم و فقط از ۵۰ درصد صندلی‌های هر سینما استفاده خواهیم کرد. همه باید از قبل صندلی خود را رزرو کنند و باید با بلیت و شماره صندلی به سینما مراجعه کنند. دسترسی آسان و ایمن به سالن نمایش فیلم پیش بینی شده و می‌خواهیم همه افراد بدون هیچ گونه خطری به جشنواره بیایند.

در این گفت‌وگو مدیر جشنواره ونیز درباره امید بخشی برپایی چنین رویدادی در شرایط فعلی هم صحبت کرد:« ونیز اولین رویداد بزرگ سینمایی خواهد بود که به دنبال آن تورنتو، نیویورک، سن سباستین و … برگزار می‌شود. با توجه به شرایط موجود بعضی از جشنواره‌ها در مقیاسی کوچک‌تر از حد معمول برگزار می‌شوند، اما اراده به آغاز مجدد پس از دوران قرنطینه، نشانه خوش‌بینانه بسیار خوبی است. همه ما با این احساس را داریم که دیگر نمی‌توانیم حالت قرنطینه و انزوا را تحمل کنیم، مگر این‌که عواقب آن بدتر از مواردی باشد که در ماه‌های گذشته تجربه کردیم. جشنواره می‌تواند در اینجا نقشی ایفا کند و می‌توانیم نشان دهیم که با فرآیندی که ما اجرا کرده‌ایم می‌توان با خیال راحت به سینماها بازگشت. امیدواریم وقتی که ونیز برگزار شود بتواند نمونه‌ای برای همه باشد. ترس، شک و عدم اطمینان زیاد حوالی ما را فرا گرفته است. برای شروع مجدد باید تلاش کنیم. در غیر این صورت فاجعه‌ای برای کل فرهنگ و سینما روی خواهد داد».

هفتاد و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم ونیز از ۱۲ شهریور (دوم سپتامبر) با نمایش فیلم ایتالیایی «روابط» ساخته دنیله لوکه‌تی آغاز به کار می‌کند و تا ۱۲ سپتامبر ( ۲۲ شهریور ۱۳۹۹) ادامه دارد.

امسال سینمای ایران با فیلم «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی در بخش رقابتی اصلی جشنواره ونیز حاضر است و در بخش افق های ونیز هم «جنایت بی دقت» از شهرام مکری و «دشت خاموش» از احمد بهرامی نماینده سینمای ایران هستند.

منبع:ایسنا