هنر و تجربه: حالا که فیلم‌سازان مجبورند با این روزگار کرونازده دیوانه‌وار کنار بیایند، احتمالاً هیچ کارگردانی به اندازه استیون سودربرگ آماده روبه‌رویی به این بحران و ادامه فعالیت نیست.

کارنامه سودربرگ برنده جایزه اسکار که از فیلم‌های مستقل ارزان‌قیمت تا آثار استودیویی پرهزینه، همکاری با پایگا‌ه‌های دیجیتال و تلویزیون مجازی، به‌کارگیری انواع قالب‌های تجربی و حتی تدابیر مختلف برای عرضه و نمایش آثارش را در بر می‌گیرد، در گفت‌وگوی تازه‌ای با «نیویورک تایمز» درباره لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ایمنی سر صحنه فیلم‌ها گفته و این‌که کووید-نوزده چه‌طور مسیر جدیدی را برای فیلم‌سازی به هالیوود دیکته کرده است، به‌خصوص از نظر برآورد بودجه.

سودربرگ چنین توضیح داده است: «فکر می‌کنم اگر بتوانیم اضافه‌هزینه‌ای را تاب بیاوریم که رعایت پروتکل‌ها و ایمن کردن یک پروژه سینمایی در پی می‌آورد، که من تخمین زدم و بسته به پروژه رقمی بین پانزده تا بیست درصد بودجه را شامل می‌شود، و اگر بتوانیم با سرعت کافی همه چیز را جمع‌وجور کنیم، به نظرم می‌توانیم ایمنی آدم‌ها را تضمین کنیم… با وجود این، ابتدا باید یکی‌دو پروژه را شروع کنیم و ببینیم اوضاع چه‌طور پیش می‌رود. بر خلاف دوسه هفته گذشته که خیلی از پروژه‌ها خودشان را آماده می‌کنند تا هم‌زمان کارشان را از سر بگیرند.»

تولیدهای سینمایی در تگزاس، کالیفرنیا، ونکووِر و برخی دیگر از ایالت‌ها و شهرهای خاص به راه افتاده است ولی تجهیزات شخصی، آزمایش اجباری و فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت می‌شود. با وجود این، سودربرگ دیدگاه و نظرش را با کمیته اتحادیه کارگردانان در میان گذاشته است تا با صبوری بیش‌تر، آهسته‌تر و سنجیده‌تر، تولیدها به راه بیفتند.

  • ایندی‌وایر
برچسب‌ها: