هنروتجربه:این روزها اغلب جشنواره‌های سینمایی تغییراتی را به سبب شیوع ویروس کرونا در برنامه‌های خود داده‌اند و برخی نیز برپایی را به سال آینده موکول کرده‌اند، اما تعدادی از این رویدادهای سینمایی با ترکیبی از برپایی آنلاین و فیزیکی میدان را خالی نکرده و به هر نحو درصدد برگزاری هستند.

نمایش فیلم جدید آلمادوار در ونیز
هفتادو هفتمین دوره جشنواره فیلم ونیز هم که بعد از چندبار جابه‌جایی، قرار است  ۲ تا ۱۲ سپتامبر برگزار‌شود، در حال تکمیل اسامی فیلم‌های شرکت کننده در بخش ‌های مختلف است و دو فیلم دیگر را به فهرست فیلم‌های حاضر در رقابت امسال افزود. فیلم‌های «صدای انسانی» پدرو آلمادوار و «یک شب در میامی» ساخته رجینا کینگ را به فیلم‌های حاضر در این دوره اضافه کرده است که هر دو در بخش خارج از رقابت در رویداد سینمایی لیدو به نمایش درمی‌آیند.

فیلم متفاوت استیو مک‌کویین افتتاحیه جشنواره نیویورک
جشنواره نیویورک هم در اقدامی بی‌سابقه یک فیلم کاملا متفاوت به کارگردانی استیو مک‌کویین را برای افتتاحیه خود انتخاب کرده‌است. «لاورز راک» فیلم جدید کارگردان اسکاری فیلم‌های «۱۲ سال بردگی» و «شرم»  به معنی دقیق «فیلم» نیست بلکه یک فیلم از فیلم «Small Ax» اوست که ترکیبی از پنج فیلم است که در مجموع ماجراهای مربوط به جامعه هند غربی لندن را تصویر می‌کنند. این فیلم در بی‌بی‌سی وان و بعد در آمازون پرایم نیز پخش می‌شود.

۲دو فیلم دیگر از این مجموعه پنج فیلمی، شامل «من‌گراو» و «قرمز، سفید و آبی» هم اولین اکران جهانی‌شان را در جشنواره امسال تجربه می‌کنند که با توجه به موضوع نژادپرستی و تبعیض به نظر می‌رسد با فضای سیاسی این روزها هم‌خوانی داشته باشند.

به گفته این یک افتخار باور نکرانی است که سه فیلم من در جشنواره نیویورک به نمایش درمی‌آید. او با تشکر از برگزار کنندگان این جشنواره از نمایش این فیلم‌ها در این زمان به عنوان حرکتی معنادار یاد کرد و گفت به عنوان یک مرد سیاه میراث هند غربی خود را در این فیلم‌ها ارایه کرده است.

مدال ویژه تلوراید برای آنتونی هاپکینز
 سه هفته پس از آنکه جشنواره تلوراید آمریکا اعلام کرد برگزاری این رویداد در سال ۲۰۲۰ را لغو کرده است، سازمان‌دهندگان آن اسامی فیلم‌هایی را که باید در این دوره نمایش داده می‌شدند، اعلام کردند.

«آمونیت» به کارگردانی فرانسیس لی از بریتانیا، «نمادلند» ساخته کلویی ژائو، یک وسترن معاصر به نام «کابوی بتونی» ساخته ریک استاوب با و «دوک» به کارگردانی راجر میشل از جمله فیلم‌هایی هستند که اولین اکران‌شان را در  جشنواره تورنتو تجربه می‌کنند.

علاوه بر نمایش فیلم، این جشنواره هر سال سه جایزه هم اهدا می‌کرد که به نام جوایز مدال نقره‌ای اهدا می‌شدند. این جوایز افتخاری امسال به آنتونی هاپکینز که فیلم «پدر» او به کارگردانی فلورین زلر در جشنواره ساندنس درخشید و در ردیف فیلم‌های امسال تلوراید هم جای گرفته، کیت وینسلت بازیگر «آمونیت» و کلوی ژائو نویسنده، کارگردان و تهیه کننده «نمادلند» اهدا می‌شود.

 «پس از عشق» ساخته عالم خان از بریتانیا، «همه چیز: نبرد برای دموکراسی» ساخته لیز گاربوس و لیزا کورتس از آمریکا، «آلپینیست» ساخته پیتر مورتیمر و نیک روزن از آمریکا، «سیب‌ها» ساخته کریستوس نیکو محصول یونان، لهستان و اسلوونی، «اتومات» ساخته لیزا هورویتز محصول آمریکا، «شارلاتان» ساخته آگنیسکا هالند محصول جمهوری چک و ایرلند و لهستان و اسلونی از جمله فیلم های منتخب جشنواره تلوریدای امسال هستند.