هنروتجربه: ران هاوارد درباره تجربه این مستند و سوژه‌هایش می‌گوید: «خیلی‌ها می‌خواستند کاتارسیس حاصل از صحبت کردن درباره این فاجعه را تجربه کنند».

شهر کوچک پارادایس در کالیفرنیا را کسانی ساختند که یا در جست‌وجوی مکانی آرام برای گذران زندگی بودند یا اجتماعی کوچک و روستایی را برای بزرگ کردن کودکان‌شان می‌خواستند. تأثیر شدید و تکان‌دهنده فاجعه «کمپ فایر» که در نهایت این شهر را نابود کرد، به طور کامل در مستند جدید ران هاوارد برای نشنال جئوگرافیک با عنوان «بازسازی پارادایس» / Rebuilding Paradise آمده است.

هاوارد که برنده جایزه اسکار هم شده است، در تور مطبوعاتی تابستان انجمن منتقدان تلویزیون تأیید کرد که نمی‌خواست فیلمی صرفا درباره آتش‌سوزی بسازد و هرج‌ومرجی که به جا گذاشت؛ در عوض دوست داشت به مردمان پارادایس بپردازد و این‌که چه‌طور با عواقب این فاجعه کنار آمدند. او در این باره می‌گوید: «واقعا سپاسگزارم که مردمان این جامعه با ما همکاری کردند. برای من یک تجربه زندگی تمام‌عیار بود که چشمانم را باز کرد».

بزرگ‌ترین چالش برای هاوارد و تهیه‌کنندگانش پایان‌بندی فیلم بود که در حال حاضر فاجعه «کمپ فایر» را در گفتمان جهانی پیرامون تغییرهای آب‌وهوا می‌گنجاند. آن‌ها تصمیم گرفتند فینال فیلم را به پایان‌بندی‌ای بدل کنند که مردم را به فکر وامی‌دارد. زان پارکر که یکی از تهیه‌کنندگان فیلم است در این باره توضیح می‌دهد: «ما به‌سادگی با این فصل پایانی می‌گوییم که تغییرهای آب‌وهوایی دقیقاً چه سروشکلی دارند».

  • ایندی‌وایر