هنروتجربه: بیست‌وششمین جشنواره فیلم سارایوو از جمعه چهاردهم تا بیست‌ویکم اوت (۲۴ تا ۳۱ مرداد) برپا می‌شود و در این دوره ۴۹ فیلم برای کسب جایزه قلب سارایوو رقابت خواهند کرد.

اما خبر جالب و تازه درباره این رویداد سینمایی این است که میشل آزاناویسوس کارگردان و همسر بازیگرش برنیس بژو که به‌ترتیب برای فیلم «آرتیست» / The Artist برنده و نامزد جوایز اسکار شدند، مسترکلاس‌های خودشان را در جشنواره سارایوو ۲۰۲۰ برگزار می‌کنند. علاوه بر این دو سینماگر سرشناس، دو کارگردان شناخته‌شده دیگر به نام‌های میشل فرانکو و ریتی پان هم در این دوره مسترکلاس خواهند داشت. البته این مسترکلاس‌ها هم مثل باقی برنامه‌های جشنواره سارایوو به صورت آنلاین و  با «ورایتی» عرضه خواهند شد که خودش از طریق Variety Streaming Room این رویداد را برای علاقه‌مندان در سراسر جهان پوشش خواهد داد.

اولین فیلم بلند میشل فرانکو با نام «دانیل و آنا» / Daniel and Ana در بخش «نوعی نگاه» جشنواره کن به نمایش درآمد و «پس از لوسیا» / After Lucia جایزه بهترین فیلم این بخش را در سال ۲۰۱۲ برنده شد. فرانکو در سال ۲۰۱۵ هم با «مزمن» / Chronic جایزه بهترین فیلم‌نامه جشنواره کن را به دست آورد. آخرین فیلم کارنامه فرانکو هم با عنوان «دختر آوریل» / April’s Daughter در سال ۲۰۱۷ برنده جایزه هیأت داوران بخش نوعی نگاه شد.

ریتی پان هم که از دیکتاتوری «خمرهای سرخ» گریخت و در ۱۹۸۰ به پاریس رفت، با مستندهایش درباره کشتارهای این گروه افراطی شناخته می‌شود از جمله مستندش «تصویر گم‌شده» / The Missing Picture که جایزه اول «نوعی نگاه» جشنواره کن ۲۰۱۳ را کسب کرد.

  • ورایتی