هنروتجربه-فاطمه رستمی: فیلم «پرو» به کارگردانی بهزاد نعلبندی و تهیه‌کنندگی مهدی کوهیان این روزها در گروه سینمایی هنرو تجربه درحال اکران است. این فیلم که پیش از شیوع کرونا چند روزی روی پرده رفته بود بعد از شیوع این ویروس و تعطیلی سینماها اکرانش متوقف شد. «پرو» روایت و ساختار متفاوتی دارد و به عنوان اولین فیلم بلند داستانی برای نعلبندی تجربه موفقی از آب درآمده است. 

مهدی کوهیان تهیه‌کننده فیلم «پرو» درمورد ادامه اکران این فیلم در روزهای کرونایی به سایت هنروتجربه گفت: «یک هفته قبل از این‌که کرونا در کشور فراگیر شود و سینماها را به تعطیلی بکشاند، اکران فیلم «پرو» در گروه سینمایی هنروتجربه آغاز شد. البته در آن یک هفته اکران هم تب و تاب انتخابات مجلس بود و سینما همیشه اولین عضو آسیب پذیر در چنین شرایطی است. به هرحال اکران «پرو» در آن بازه زمانی آغاز شد و ما هم مثل هر گروه فیلم‌سازی دیگر تلاش کردیم که بهترین وضعیت را برای اکران‌مان فراهم کنیم. همه تلاش‌های ما با تعطیلی سینماها بی‌نتیجه ماند تا این‌که بعد از بازگشایی سینماها، «پرو» جزو فیلم‌هایی بود که مجددا روی پرده سینماهای هنر و تجربه آمد و ما امیدواریم در این اکران مجدد اتفاقات خوبی برای فیلم پیش بیاید».

او درمورد شرایط فیلم‌های تجربی، مستقل و مستند عنوان کرد:«فکر می‌کنم مخاطبان سینمای هنروتجربه در نسبت با سینمای بدنه، تماشاگران ثابت قدم‌تری هستند یعنی حداقل در آمارها و بررسی‌ها می‌بینیم افت مخاطبان سینمای بدنه بسیار بیشتر از گروه سینمایی هنروتجربه بوده و این نکته نشان می‌دهد سینمای مستقل، هنری و تجربی از مخاطبانی وفادار برخوردار است و حتی در این شرایط سخت از حمایت دریغ نمی‌کنند و واقعا باید از آن‌ها تشکر کرد».

کارگروهی که در آن روزها در سازمان سینمایی تشکیل شد در اطلاعیه‌ها و اخبارش گروه سینمایی هنروتجربه را از حمایت‌های دولت مستثنی کرد که واقعا این مسئله جای تاسف دارد به این دلیل که سینمای هنروتجربه سینمای افتخارآفرینی برای کشور محسوب می‌شود

این تهیه‌کننده در ادامه ضمن اشاره به ضرورت حمایت از آثار هنروتجربه توضیح داد: «بارها درمورد این نکته صحبت کرده ایم که واقعا نباید هیچ تفاوتی در حمایت‌های دولتی بین سینمای بدنه و گروه سینمایی هنروتجربه باشد و در اوایل شیوع کرونا هم به یادآوری این نکته پرداختیم. کارگروهی که در آن روزها در سازمان سینمایی تشکیل شد در اطلاعیه‌ها و اخبارش گروه سینمایی هنروتجربه را از حمایت‌های دولت مستثنی کرد که واقعا این مسئله جای تاسف دارد به این دلیل که سینمای هنروتجربه سینمای افتخارآفرینی برای کشور محسوب می‌شود».

کوهیان افزود: «اکثر فیلم‌هایی که در این گروه روی پرده می‌روند نمایندگان شایسته سینمای ما در سطح بین‌الملل هستند. اگر جمعیت مختصرتری از این نوع فیلم‌ها استقبال می‌کنند، اتفاقا می‌توان با حمایت‌های ویژه‌تری مثل اکران آنلاین و… به آن کمک کنیم. در ایامی که مردم به خاطر کرونا خانه‌نشین هستند و اوقات بیشتری را به vod اختصاص می‌دهند، باید کاری کنیم تا بتوانند فیلم‌های هنروتجربه را در این سامانه‌ها تماشا کنند. متاسفانه امکانات حمایتی برای تهیه کننده‌های فیلم‌های هنری و تجربی در نظر گرفته نشده و انحصار موجود در شبکه‌های نمایش خانگی باعث می‌شود ما نتوانیم با قراردادهای مناسب در این شبکه‌ها قرار بگیریم و با مخاطبان خودمان ارتباط برقرار کنیم».

فیلم «پرو» برشی از زندگی افرادی است که ناخودآگاه و بدون این‌که بدانند در زندگی یکدیگر تاثیرات بسیار مهمی دارند و از این جهت می‌تواند برای مخاطبان ما جذاب باشد و دعوت‌شان می‌کنم که حتما این فیلم را ببینند

او در ادامه درمورد ویژگی‌های فیلم «پرو» برای مخاطبانی که می‌خواهند این اثر را تماشا کنند، عنوان کرد: «فیلم «پرو» در واقع قصه سرگشتگی یک نسل است. ما در کاراکترهایی که در فیلم می‌بینیم به وضوح این سرگشتگی و تردیدها را مشاهده می‌کنیم. مخاطب ما در گروه سینمایی هنروتجربه دوست دارد داستان‌های خودش را ببیند البته این شامل همه بسترهای سینمایی است که تماشاگر به دلیل دیدن رویاهای خودش مجذوب فیلم می‌شود. فیلم «پرو» برشی از زندگی افرادی است که ناخودآگاه و بدون این‌که بدانند در زندگی یکدیگر تاثیرات بسیار مهمی دارند و از این جهت می‌تواند برای مخاطبان ما جذاب باشد و دعوت‌شان می‌کنم که حتما این فیلم را ببینند».

این تهیه کننده در پایان درمورد تاز‌ه‌ترین فعالیت سینمایی خود گفت: «به عنوان تهیه کننده فیلمی درمورد عکاس خبری‌ای ساخته‌ایم که در جنگ حضور داشته و در بحران‌های منطقه‌ای هم عکاسی کرده است. این فیلم با نام «در معرض خطر» به کارگردانی حسن خادمی در حال طی کردن مراحل پایانی است و امیدوارم به زودی بتوانیم آن را آماده اکران کنیم. با توجه به این‌که خادمی قبلا هم در هنروتجربه آثاری اکران کرده که اتفاقا مورد استقبال هم قرار گرفته است، امیدوارم «در معرض خطر» هم بتواند در هنروتجربه روی پرده برود».