هنروتجربه: سید عباس صالحی در گفت‌وگویی درباره برگزار شدن یا نشدن جشنواره فیلم و تئاتر فجر و صندوق حمایت از هنرمندان و نویسندگان گفت.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگوی خود با اشاره به این نکته که وزارتخانه متبوعش چند سناریو برای روزها و ماه‌های آتی و علی‌الخصوص پیرامون برگزار شدن یا نشدن جشنواره فیلم و تئاتر فجر در نظر دارد به روزنامه ایران، گفت: «اسفندماه همه در هیئت دولت با پدیده‌ای ناشناخته روبه‌رو بودیم که تمامی صحبت‌های مطروحه در آن زمان براساس شناخت و بررسی وزارت بهداشت از آن مقطع و شکل پیشروی ویروس کرونا بود و امیدوار بودیم که نهایتاً تا پایان فروردین این ویروس کاملاً مهار شود اما کم‌کم دامنه و شناخت از ادامه مسیر با اما و اگرهایی روبه‌رو شد و هنوز هم به‌وضوح و قطعی مشخص نیست که این رویه و شرایط تا چه زمانی طول خواهد کشید. پس با توجه به اینکه چشم‌انداز روشن و دقیقی وجود ندارد طبیعتاً امکان برنامه‌ریزی دقیقی نیز وجود ندارد و ما تنها می‌توانیم برای شرایط مختلف سناریوهای مختلف را پیش‌رو بگذاریم تا ببینیم در شکل‌ها و شرایط مختلف، چه اقداماتی را می‌شود متصور بود و براساس آن‌ها پیش رفت».

صالحی در تشریح این شرایط و سناریوهای مختلفی که در نظر گرفته شده نیز می‌گوید: «سناریوی اول این بود که اگر کم‌کم با افول شیوع بیماری  و وضعیت سفید کشور روبه‌رو شدیم، سعی کنیم جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی که در شش ماه اول امکان برگزاری‌اش نبود را در شش ماه دوم اجرا کنیم و در نیمه دوم سال جبران کنیم و تا حدودی هم پیش رفتیم و حتی دبیران جشنواره فیلم فجر را هم معرفی کردیم. امروز اما به نظر می‌رسد با روند فعلی، امکان تحقیق سناریو اول تقریباً غیرممکن شده و مجبوریم در چنین شرایطی روی سناریوهای دیگر متمرکز شویم. جمع‌بندی از شرایط پیش‌رو تا پایان مردادماه کامل خواهد شد و آن زمان می‌توانیم تصمیم بگیریم که جشنواره و رویدادهای نیمه دوم سال را برگزار کنیم یا نه. در واقع اگر به لطف خداوند شرایط به سمتی رفت که وضعیتی آرام‌تر را پیش‌رو داشتیم می‌توانیم جشنواره را در مدل‌هایی تازه که متناسب با وضعیت روز کشور است برگزار کنیم و اگر هم چنین اتفاقی نیفتاد درباره جایگزین‌های دیگر و متناسب از قبل تصمیم‌گیری و در موعد مقرر آن را اجرا خواهیم کرد».

وی همچنین با اشاره به رشد چشمگیر حمایت صندوق حمایت از هنرمندان و نویسندگان در یک سال اخیر می‌گوید: «رشدی که به تفکیک و برحسب آمار میزان آن بزودی و در نمایی شفاف و در اتاقی شیشه‌ای منتشر خواهد شد گویای این مسأله است که ما در این مسیر حرکت روبه رشدی داشته‌ایم اما بی‌شک به پایان راه و هدفی که مد‌نظر داشته‌ایم نرسیده‌ایم و هنوز اقدامات بسیار زیادی مانده که باید عملیاتی شود تا طیف وسیع‌تری از هنرمندان زیر چتر حمایتی این صندوق قرار گیرند».