هنروتجربه: هنوز ماه‌ها تا زمان نمایش عمومی «دون» اثر جدید دنی ویلنوو زمان باقی است (تازه اگر به تأخیر نیفتد) ولی هر روز خبر و جزییات جالب توجهی منتشر می‌شوند و بر کنجکاوی سینمادوستان افزوده می‌شود.

تام براون مدیر هنری پروژه سینمایی «دون» – که قرارست در دو قسمت ساخته و اکران شود – در گفت‌وگوی تازه‌ای از این اقتباس سینمایی تعریف کرده و تا حدودی گفته است که تماشاگران می‌توانند چه انتظاری از نگاه و توانایی بصری باشکوه ویلنوو داشته باشند: «ویژگی فوق‌العاده فیلم‌ها این است که بسیار واقع‌گرایانه‌ هستند و البته شباهتی به هیچ فیلم دیگری ندارد. رویکرد دنی و طراح تولید پاتریس وِرمِتی این بود که مثلا چه می‌شود اگر این سفینه‌ها واقعاً بتوانند پرواز کنند؟  نمونه‌های از چنین واقع‌گرایی شگفت‌انگیزی در فیلم وجود دارند…»

اما ادعای واقعا جسورانه براون در خصوص جاه‌طلبی‌های ویلنوو زمانی خودش را نشان می‌دهد که می‌گوید: «فکر می‌کنم فیلم‌های ویلنوو به‌شدت خاص خواهند بود. دیروز جایی خواندم که برخی انتظار «ارباب حلقه‌ها»ی جدید را دارند و من هم باور دارم که چنین اتفاقی افتاده است و این فیلم‌ها جایگاهی در حدواندازه چنین آثار باشکوه و تحسین‌شده‌ای پیدا خواهند کرد».

این ادعا در حالی است که سینمادوستان می‌دانند آلخاندرو خودوروفسکی در دهه ۱۹۷۰ نتوانست «دون» فیلمش را بسازد و دیوید لینچ هم در ۱۹۸۴ شکست سختی خورد؛ به عبارت دیگر، دو بار تقریباً ثابت شده است که اقتباس از رمان فرانک هربرت کار بسیار دشواری است؛ کاری که خودوروفسکی در گفت‌وگوی اخیرش آن را غیرممکن خوانده است، به‌خصوص در هالیوود که همه چیز در کنترل است.

  • ایندی‌وایر