هنروتجربه-فاطمه رستمی: فیلم کوتاه «عزیز» به نویسندگی و کارگردانی مهدی برزکی از ۱۶ مرداد در بسته «بازگشت کوتاه» همراه با شش فیلم دیگر در گروه سینمایی هنر و تجربه به نمایش در آمده‌اند. 

موسوی برزکی در گفت‌وگویی با سایت هنروتجربه درمورد نمایش فیلمش در این بازه زمانی در سینماها گفت: «ما تلاش داشتیم بعد از جشنواره فیلم کوتاه تهران در سال گذشته این فیلم را در هنروتجربه اکران کنیم به این دلیل که «عزیز» جایزه هنروتجربه را در جشنواره فیلم کوتاه تهران به دست آورده‌بود. از آنجایی که «عزیز» یک فیلم کوتاه است و برای نمایش در سینما و اکران عموم شرایط خاص خودش را می‌خواهد، تصمیم گرفتیم با پنج فیلم‌ساز دیگر آثارمان را در قالب یک بسته روی پرده ببریم. بعد از موافقت هنروتجربه با این بسته فیلم کوتاه، پروانه نمایش‌های ما حاضر فیلم در هنروتجربه اکران شد».

او در ادامه درمورد تمهیداتی که برای بهتر دیده شدن اثرش در اکران عموم درنظر دارد، توضیح داد: «با توجه به شرایطی که کرونا در دنیا ایجاد کرده، طبیعتا تهیه کننده‌ها نگران فیلم‌های‌شان هستند و حق هم دارند. بخصوص فیلم‌های کوتاه که بازگشت سرمایه شان دشوارتر است و شرایطش مثل سینمای بدنه نیست و فیلم‌ساز در دنیای فیلم کوتاه بیشتر به بیان دغدغه‌هایش می‌پردازد. بعد از بازگشایی سینماها، سالن‌های نمایش فیلم تنها برای پنجاه درصد از ظرفیت‌شان اجازه بلیت فروشی دارند و احتمالا اگر قرار باشد مخاطبی در این روزها به سینما برود، انتخابش تماشای آثار سینمای بدنه است نه فیلم کوتاه».

خوشبختانه فیلم ما و سایر دوستانی که در یک بسته نمایش داده می‌شوند، همه آثار پرافتخاری هستند.ما سعی می‌کنیم با رعایت پروتکل های بهداشتی بتوانیم به خوبی در خدمت مخاطبان خودمان باشیم و رضایت آن‌ها را به دست آوریم

برزکی ادامه داد: «ما به هرحال از فرصتی که هنروتجربه فراهم کرده استفاده می‌کنیم و فکر می‌کنم به این دلیل که حدود دو فصل است که نمایش فیلم کوتاه نداشته‌ایم مخاطبان دلتنگ فیلم کوتاه به سینما بیایند ضمن این‌که خوشبختانه فیلم ما و سایر دوستانی که در یک بسته نمایش داده می‌شوند، همه آثار پرافتخاری هستند. ما سعی می‌کنیم با رعایت پروتکل های بهداشتی بتوانیم به خوبی در خدمت مخاطبان خودمان باشیم و رضایت آن‌ها را به دست آوریم. بحث فیلم کوتاه‌سازان سینمای اندیشه محور است و تجاری عمل نمی‌کنیم که نگران باشیم چقدر می‌فروشیم و سود به دست می آوریم و… آنچه بیشتر در نگاه مان اهمیت دارد، جایگاه فیلم کوتاه و دیدگاهی است که این آثار به مسائل گوناگون جامعه دارند».

فیلم کوتاه «عزیز» برنامه‌هایی برای حضور در رویدادهای سینمایی بین المللی دارد. کارگردان این فیلم درمورد شرکت در جشنواره‌های سینمایی خارجی به واسطه فیلم «عزیز» عنوان کرد: «از یکی دوماه قبل پخش خارجی فیلم «عزیز» را شروع کردیم و به این بهانه رونمایی از پوستر جدید فیلم عزیز صورت گرفت. امیدواریم در پخش خارج از کشور، فیلم کوتاه «عزیز» شاهد موفقیت‌هایی برای این اثر باشیم. ضمن این‌که عرضه خارجی این فیلم برعهده مدیاکیاست است».

او افزود: «طبق صحبت‌هایی که با مدیریت هنروتجربه داشته‎‌ایم، قرار است مدتی بعد از آغاز اکران «عزیز» در سینماها، این فیلم به صورت آنلاین هم نمایش داده شود تا دوستانی که تمایلی ندارند یا نمی‌توانند در شرایط کرونا به سینما بیایند در خانه‌هایشان به تماشای این فیلم بنشینند».

این کارگردان در ادامه ضمن اشاره به لزوم شکل‌گیری پلتفرم اختصاصی برای اکران آنلاین آثار هنروتجربه بیان کرد: «امروز پلتفرم «هاشور» فیلم‌های هنروتجربه را نمایش می‌دهد و دو فیلم «جایی برای فرشته‌ها نیست» به کارگردانی سام کلانتری و «صحنه‌هایی از یک جدایی» به کارگردانی وحید صداقت هم به صورت آنلاین در  وی اودی‌ها و سینماهای هنروتجربه نمایش داده می‌شوند. هنروتجربه مخاطب خودش را دارد و آنچه به مخاطبان عرضه می‌کند با جریان کلی سینما تفاوت‌هایی دارد و آثاری هستند که جریان فکری دارند و اتفاقا فیلم‌های پرافتخاری هستند».

اگر سینمای هنروتجربه نباشد ما هم جایی برای عرضه آثارمان نداریم. فیلم‌های کوتاه و تجربی نه بازیگر چهره دارند نه امکانات و سرمایه عجیبی که بتوانند در فضای دیگری جز هنروتجربه خودشان را بروز دهند

او گفت: «پلتفرم آنلاین برای هنروتجربه در واقع بیشتر به مخاطبان این سینما کمک می‌کند که از راه‌های بیشتری بتوانند آثار هنروتجربه را تماشا کنند و چنین اتفاقی در نهایت باعث رشد کلیت هنروتجربه می‌شود و بقا و حیات این گروه سینمایی را بیشتر تضمین می‌کند. البته امیدوارم بعد از پایان کرونا به راحتی همه در سالن‌های سینما شاهد اکران فیلم‌های هنری و تجربی باشیم ضمن این‌که آن زمان هم اکران آنلاین می‌تواند در کنار اکران در سالن سینما ادامه داشته باشد و در نهایت مخاطبان کلی سینمای هنری و تجربی رشد کنند. اگر سینمای هنروتجربه نباشد ما هم جایی برای عرضه آثارمان نداریم. فیلم‌های کوتاه و تجربی نه بازیگر چهره دارند نه امکانات و سرمایه عجیبی که بتوانند در فضای دیگری جز هنروتجربه خودشان را بروز دهند».

این کارگردان در پایان درمورد تازه‌ترین فعالیت‌های سینمایی خود با وجود شرایط و محدودیت‌های ناشی از کرونا گفت: «یک فیلم‌نامه کوتاه به نام «آبان» دارم که با مشارکت انجمن سینمای جوانان قرار است در پاییز آن را بسازم. ضمن این‌که مجموعه مستندی برای شبکه مستند تلویزیون هم در برنامه کاری دارم و یک فیلم بلند هم قرار است بسازیم که فعلا نمی‌توانم خبری از آن ارائه دهم و با بهبود وضعیت این چند کار را پیش خواهم برد».