هنروتجربه: دبیر جشنواره سینماحقیقت از برگزاری یادبود خسرو سینایی و انتشار کتابی دربرگیرنده مصاحبه از او در این رویداد خبر داد.

محمد حمیدی مقدم عصر روز گذشته (شنبه ۲۵ مردادماه) همراه با محمدرضا اصلانی، اُرد عطارپور و شهنام صفاجو، به منزل زنده‌یاد خسرو سینایی رفته و ضمن دیدار با خانواده این فیلم‌ساز فقید، یاد و خاطره‌ی واو را زنده کرد.

او در دیدار با خانواده خسرو سینایی از دو یادگار برای استاد سینایی خبرداد؛ اول یادبود ایشان در چهاردهمین دوره جشنواره سینماحقیقت که اجرای آنلاین آن امکان بهتر دیده شدن آثار این چهره‌ معتبر سینمای مستند را به دنبال خواهد داشت. دوم، انتشار یک کتاب که دربرگیرنده‌ مصاحبه‌ سه‌گانه‌ای با آقایان سینایی، اصلانی و طیاب است و به قلم معصومه کیانی آماده شده و همزمان با جشنواره منتشر خواهد شد.

محمدرضا اصلانی هم رفتن یک‌باره خسرو سینایی را سخت توصیف کرد و گفت متاسفانه منوچهر طیاب هم حال خوبی ندارد و برای او آرزوی سلامتی کرد. محمد حمیدی‌مقدم هم از تاثیر استاد سینایی برا جوانان فیلم‌ساز و ارادت خود به او نکاتی را یادآور شد و او را در کنار استاد اصلانی، طیاب و شیردل به عنوان گنج‌های سینمای مستند ایران معرفی کرد.

حمیدی‌مقدم ضمن تاکید به اینکه مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی توانسته فضای هنری و تجربی و سینمای مستقل را با حمایت بخش دولتی پیوند بزند، گفت: «ما سعی می‌کنیم که این محیط همین‌طور باقی بماند تا فیلم‌های خاص و متفاوتی که جایی دیگر امکان ساخت آن نیست، در این مرکز تولید شوند».

در ادامه، اُرد عطارپور به ذکر خاطراتی از تدریس خسرو سینایی در مرکز آموزش فیلم‌سازی باغ فردوس پرداخت: «من از سال ۶۲ شاگرد استاد سینایی بودم و افتخار می‌کنم که تحت نظارت و آموزش ایشان قرار داشتم. همه‌ بچه‌های باغ فردوس خسرو خان سینایی را دوست داشتند و مدیون انسانیت و تعالیم ایشان هستند که بیشتر به ما آموزش زندگی می‌دادند».