هنر و تجربه: فیلم سینمایی «یلدا» سومین ساخته بلند مسعود بخشی‌ست که پس از حضور در جشنواره‌های مختلف خارجی، همزمان با بازگشایی سینماهای کشور از اول تیرماه، در گروه سینماهای هنر و تجربه اکران خود را آغاز کرد.خبرگزاری ایلنا به همین بهانه با  مسعود بخشی  گفت و‌گو کرده است.

در ابتدای این گفت وگو مسعود بخشی در مورد موضوع فیلم عنوان کرد:«به‌هرحال مجازات موضوع یلدا نیست. گزاره مهم و کلیدی مطرح در فیلم، «خود را جای دیگری گذاشتن» است که قدمتش به کهن‌ترین مذاهب و مکاتب اخلاقی می‌رسد. این جمله کوتاه و ساده، دشوارترین تمرین و تکلیف اخلاقی است. اگر هر انسانی توان درک و عمل به این گزاره ساده را داشت، دنیا یقیناً جای بهتری می‌بود و ‌شاید حجم عمده‌ای از مجازات و مکافات حذف می‌شد».

‎او هم چنین در پاسخ به سوالی که به  اختصاص فروش فیلم برای آزادی زندانیان قصاص اشاره داشت و تاثیر این کار توضیح داد:« تصمیم برای اهدای درآمد اکران فیلم برای نجات جان انسانی محکوم به مرگ، بهترین و موثرترین گامی بود که در شرایط فعلی می‌شد برداشت. قصد من از ساخت یلدا، صرفا فرهنگی و ‌ایجاد پرسش برای مخاطب بود، وگرنه در شرایط کنونی صرف ٩ سال زمان برای ساخت یک فیلم جنون محض است و اینکه فیلم بتواند با روایتی امروزی فرهنگ‌سازی کند و مخاطبانش را درگیر چالشی انسانی اخلاقی کند، این فرهنگ‌سازی نیازمند زمان است. به تعداد و‌ کیفیت بالای فیلم‌های ساخته شده درباره این موضوعات در سال‌های اخیر نگاه کنید که هر یک به سهم خود در تغییر نگاه یا لااقل پرسش‌گری مخاطبان تاثیرگذار بوده‌اند. تاثیر یلدا هم با این حضور و کارکرد اجتماعی و البته همگام با فعالیت حقوق‌دان‌ها، جامعه شناسان و گروه‌های خیریه فعال کامل می‌شود».

‎بخشی در ادامه این گفت وگو به سوالی در ارتباط با نقش و تاثیر هنر و هنرمندان در نهادینه کردن بخشش و این که اصولا آیا هنر تکلیفی در این مسیر برعهده دارد؛چنین پاسخ داد:«به گمان من کارها و آثار جالب و خوبی درباره این موضوعات ساخته و پخش شده، هرچند که هنوز در ابتدای راه هستیم. آثار ماندگار و موثر، همواره نگاهی  ریشه‌ای و‌عمیق‌تر به این موضوعات داشته و به تدریج و در طول زمان تاثیرات خود را نشان می‌دهند».