هنر و تجربه: چهل و چهارمین جشنواره فیلم هنگ کنگ علی رغم لغو به دلیل شیوع ویروس کرونا فهرست برندگان خود را معرفی کرد و جایزه بهترین بازیگر مرد خود را به فیلمی از ایران اختصاص داد.

به گزارش اسکرین دیلی، جشنواره بین المللی فیلم هنگ کنگ امسال قرار بود از تاریخ ۲۴ مارس تا ۶ آوریل (۵ تا ۱۸ فروردین) برگزار شود که بنا بر اعلام مسئولان، این رویداد سینمایی به سبب شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد و بنا بر این بود که در ماه اوت برگزار شود اما موج جدید شیوع ویروس کرونا در نهایت مسئولان جشنواره را ناگزیر به لغو دوره چهل و چهارم این رویداد سینمایی کرد.

این رویداد سینمایی برای حمایت از آثار سینمایی اقدام به معرفی فیلم‌های انتخاب شده و انتشار فهرست برندگان این جشنواره کرد.

فیلم «بیگانه» به کارگردانی نادر ساعی‌ور که به نمایندگی از سینمای ایران در بخش رقابتی اصلی (رقابتی سینمای جوان) جشنواره فیلم هنگ کنگ حضور داشت در نهایت موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر مرد این دوره از جشنواره برای بختیار پنجه ای شد.

پنجه ای پیش از این نیز توانسته بود جایزه بهترین بازیگر مرد شصت و ششمین جشنواره بین الملی فیلم تائورمینا در کشور ایتالیا را نیز برای نقش آفرینی در فیلم «بیگانه» (نامو) از آن خود کند.«بیگانه» پیش از این در بخش فوروم هفتادمین جشنواره برلین حضور داشت. پژمان بازغی و نوید محمدزاده سرمایه گذاران این فیلم‌اند و مجریان طرح این پروژه محسن میمنت و مهدی میمنت بوده‌اند.

امسال قرار بود نسخه ترمیم شده از سه فیلم از ساخته عباس کیارستمی شامل «بزرگداشت معلم»، «قضیه شکل اول، قضیه شکل دوم» و «دو راه حل برای یک مساله» نیز در بخش کلاسیک جشنواره هنگ کنگ به نمایش گذاشته شود اما این جشنواره هیچ نمایش فیزیکی و یا آنلاین نداشت.

همچنین فیلم ژنگ لو ژینیوان با عنوان «کلود در اتاقش» و «این یک مراسم سوگواری نیست، رستاخیر است» ساخته لموهنگ جرمیا موسس به عنوان بهترین فیلم‌های جشنواره بین‌المللی فیلم هنگ‌کنگ انتخاب شدند.

این دو فیلم در بخش بهترین بازیگر زن نیز موفق به کسب جایزه شدند و جین جینگ برای «کلود در اتاقش» در بخش رقابتی سینمای جوان (به زبان چینی) به عنوان برنده انتخاب شد و مری توالا ملونگو نیز در بخش رقابتی سینمای جوان برای «این یک خاکسپاری نیست، رستاخیر است» جایزه برد.

جایزه بهترین کارگردان سینمای جوان (جهانی) به پوشپندرا سینگ از هند برای «چوپان و هفت ترانه» رسید و بختیار پنجری نیز جایزه بهترین بازیگر مرد را برای بازی‌اش در فیلم ایرانی «بیگانه» ساخته نادر ساعی‌ور دریافت کرد. جانیس رافا فیلمساز یونانی نیز برای «کالا آذر» تقدیر ویژه دریافت کرد.

«دندان عقل» ساخته لیانگ مینگ نیز جایزه بهترین کارگردان را برد و ووژیائو لیانگ بازیگر این فیلم نیز بهترین بازیگر بخش رقابتی سینمای جوان (چینی زبان) شناخته شد.

در بخش رقابتی مستند جایزه «پرنده آتشین» به «نقاش و دزد» ساخته بنجامین ری رسید و جایزه هیات داوری به «وقتی بدانی» ساخته امانویل کاپلین اهدا شد.