هنروتجربه: کارگردان مستند «صحنه هایی از یک جدایی» که در هنروتجربه درحال اکران است، در جدیدترین قسمت از برنامه «نردبان» به گفت‌وگو پیرامون این فیلم می‌پردازد.

به گزارش روابط عمومی «نردبان»، هفتمین قسمت از فصل جدید برنامه تلویزیونی «نردبان» امشب جمعه ۳۱ مرداد روی آنتن شبکه مستند می‌رود. مستندسازان و نظریه‌پردازان مطرح سینمای مستند از داخل و خارج ایران در گفت‌وگوهایی اختصاصی با «نردبان»، از تجربیات خود در فیلمسازی و عکاسی مستند می‌گویند و سینمای مستند ایران را مورد بررسی قرار خواهند داد.

وحید صداقت که این روزها مستند «صحنه‌هایی از یک جدایی» را روی پرده دارد، با حضور در «نردبان» روبه‌روی دوربین شبکه مستند نشسته است.

مستند «صحنه‌هایی از یک جدایی» در آستانه دهمین سال ساخت فیلم «جدایی نادر از سیمین» آماده نمایش شده و به زوایای پنهان این فیلم می‌پردازد؛ این اثر روایتی از شکل‌گیری ایده، فیلمنامه، انتخاب بازیگران و بازتاب‌های جهانی این فیلم است و تصاویری از فیلم و پشت‌صحنه با روایت اصغر فرهادی و گفتگوهایی از مایک لی، ژان کلود کریر و ابراهیم گلستان را دربرمی‌گیرد.

همچنین در این قسمت از برنامه «نردبان» با ورود به پرونده مستندهای با موضوع کودتای ۲۸ مرداد، دو مستند «آقای نخست وزیر» به کارگردانی محمدرضا امامقلی و «محاکمه مصدق» به کارگردانی احسان عمادی را مورد نقد و بررسی قرار داده است. در این بخش از برنامه سید احسان عمادی در گفت‌وگو با حامد شکیبانیا ضمن توضیح درباره مستند خود از کاربرد عکس در فیلم مستند سخن گفته و محمدرضا امامقلی نیز در گفتگویی دیگر از دغدغه‌های تهیه آرشیو در فیلم مستند صحبت کرده است. امید بلاغتی این دو فیلم مستند را نقد و بررسی کرده است.

علاقه‌مندان برای مشاهده کامل آیتم‌های برنامه می‌توانند به سایت شبکه مستند به آدرس http://www.doctv.ir/nardeban مراجعه کنند.

«نردبان»، مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که تلاش می‌کند فیلم و عکاسی مستند را به علاقه‌مندان آموزش دهد. این برنامه با اجرای محمد (حامد) شکیبانیا، کارگردانی و تهیه‌کنندگی اصغر احمدپور و فاطمه بوربور با آیتم‌هایی متنوع جمعه‌ها ساعت ۱۸ روی آنتن شبکه مستند می‌رود و بازپخش آن شنبه‌ها ساعت ۱۵ است. «نردبان» در استودیو فرهنگسرای ارسباران ضبط می‌شود.