هنر و تجربه: پیتر بِکِر رییس  «کرایترین کالکشن» در گفت‌وگوی تازه‌ای با «نیویورک تایمز» به نقصان مجموعه این کمپانی در پوشش آثار سینماگران سیاه‌پوست اعتراف کرده است.

«نیویورک تایمز» گزارش داد که در میان ۱۰۳۴ فیلم مجموعه آثار ویژه تاریخ‌سینمایی «کرایترین کالکشن» فقط نُه اثر را کارگردانان سیاه‌پوست کارگردانی کرده‌اند. چهار تن از این فیلم‌سازان سیه‌چرده آمریکایی هستند (چارلز بِرنِت، ویلیام گریوز، اسپایک لی که دو فیلم دارد و اسکار میشو) و چهار نفر دیگر غیرآمریکایی (استیو مک‌کویین، جبرییل دیوپ مامبِتی، عثمان سِمبِن و یوژان پالسی).

بکر درباره این وضعیت می‌گوید: «در این خصوص هیچ حرفی برای گفتن ندارم که توجیه به حساب بیاید و همه چیز را درست جلوه دهد. این واقعیت را که جای   فیلم هایی خالی است، به‌ویژه از سینماگران سیاه‌پوست، زیان‌بار است . ما باید این مسأله را حل کنیم.» از سوی دیگر، فیلم‌ساز سیاه‌پوست موفقی چون جینا پرینس‌بایسوود به «نیویورک تایمز» گفته است: «شما به عنوان یک فیلم‌ساز همیشه می‌خواهید که عضوی از مجموعه کرایترین باشید و همیشه امیدوارید که با شما تماس گرفته شود و این پیشنهاد را بشنوید. آن‌ها هر ماه فهرستی از فیلم‌های تازه‌ای را منتشر می‌کنند که می‌خواهند عرضه کنند؛ و من هر بار که فهرست را از بالا تا پایین مرور می‌کنم می‌بینم دوباره از توجه به فیلم‌سازان سیاه‌پوست غافل شده‌اند؛ و انگار این اتفاق قرارست خیلی به‌ندرت روی بدهد».

  • ایندی‌وایر