هنروتجربه:مستند «چی چکا قصه شب» به کارگردانی رها فریدی در سینماهای هنروتجربه در حال اکران است.سینما آنلاین به همین بهانه با این کارگردان گفت‌وگو کرده‌است.

رها فریدی در ابتدای این گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش که آیا اگر اهل جنوب نبود بازهم به سراغ ساخت مستندی درباره زندگی ابراهیم منصفی می‌رفت یا نه، بیان کرد: «خیر. ابراهیم منصفی از کودکی در قوم ما بوده و قصه زندگی‌‌اش با فراز و فرودهای خاص آن چنان جذاب است و خودش چنان کاراکتر ویژه‌ای داشت که باعث شد به سراغ ساخت این مستند بروم. البته اگر اهل جنوب نبودم باز ممکن بود به سراغ ساخت مستندی درباره زندگی او بروم اما در جایی از وجودم به این معتقد هستم که هرکسی قصه قوم و قبیله خود را می‌تواند بهتر  روایت کند. به همین دلیل فکر می‌کنم احتمال این‌که به توصیف فرهنگی دست ببرم که آن را نمی‌شناسم، کم است».

او با اشاره به این‌که «چی چکا قصه شب» یک مستند کاملا موسیقی محور و به عبارتی موزیکال است، عنوان کرد: «موسیقی و فرهنگ جنوب غم‌شاد است. کاراکتر ابراهیم منصفی نیز کاراکتری غم‌شاد بود یعنی به همان اندازه که ممکن بود افسردگی را تجربه کند، شوخ طبعی بسیار زیادی داشت. برای همین این اوج و فرودها را هم در کاراکترش و هم در فرهنگ جنوب می‌بینیم».

کارگردان مستند «چی چکا قصه شب» درباره مدت زمان پژوهش این فیلم هم توضیح داد:«تدوین و تحقیق این مستند بیشترین زمان را از من گرفت. من دغدغه ابراهیم منصفی را داشتم. به ویژه آنکه دیدم نسل جدید مشغول بازخوانی آثار ابراهیم منصفی است. در بندرعباس و هرمزگان خانه‌ای نیست که صدای ابراهیم منصفی از طریق یکی از جوان‌های آن خانه نیاید. همه گیتار به دست آهنگ‌ها و ترانه‌های ابراهیم منصفی را یاد می‌گیرند. اینکه موسیقی منصفی بدین گونه به نسل بعد از خود منتقل می شد، ثبت روایت زندگی‌اش را برایم ضروری کرد.اگر ابراهیم منصفی ترانه‌سرایی بود که تا این حد صدای خود را به نسل بعد نمی‌رساند، شاید این‌قدر اهمیت پیدا نمی‌کرد. متاسفانه ایشان در زمان حیات خود آن‌گونه که باید شناخته نشد مانند بسیاری از هنرمندان عمیق و محجوب دیگر که چندان اهل ابراز خود نیستند و تریبون زیادی ندارند، اما در خلوت خود خلق فراوان می‌کنند».

فریدی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در مورد انتخاب نام «چی چکا قصه شب» برای این مستند گفت: «چی چکا خود به معنای قصه شب است. آن قصه‌ای است که مادران و پدران برای بچه‌های خود قبل از خواب تعریف می‌کنند. این قصه‌ها گاهی با ترانه هم همراه است و یک نوع لالایی قصه‌گون است. قصه ابراهیم منصفی نیز واقعا قصه شب است و من این فیلم را تقدیم به کودکان هرمزگان کرده‌ام. البته اگر کسی به تماشای فیلم بنشیند، شاید در وهله‌ اول بگوید که این فیلم که برای بچه‌ها نیست اما به نظر من این فیلم برای هر سنی است. بچه‌ها با این فیلم ارتباط برقرار می‌کنند، چراکه این فیلم سرشار  از کودکان و بازی‌های‌شان، حیوانات و حشرات، گل و گیاه و رنگ و موسیقی است. در ضمن در کنار این جذابیت‌ها بچه‌ها به تاریخچه دیارشان نیز وصل می‌شوند. نیت من از ساخت مستند همین بود. اگر حتی یک کودک کنجکاو از طریق این فیلم به تاریخچه دیارش وصل شود، من کار خود را انجام داده‌ام».

فریدی هم‌چنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره این‌که آیا ابراهیم منصفی ترانه‌هایش را به تنهایی نوشته است یا دوستان در آن دخالتی داشته‌اند،عنوان کرد: «تقریبا تمامی ترانه‌ها را خودش نوشته بود اما در زمینه آهنگسازی دوستانش به او کمک کرده‌اند. ترانه‌های ابراهیم منصفی بخش قوی کار او محسوب می‌شود و در آهنگسازی چند آکورد گیتار را بیشتر استفاده نکرده است و اگر دوستان موزیسین مانند مسعود پاکدامن علی علوی و… به یاری ایشان نمی‌آمدند موسیقی آن پیچیدگی لازم را پیدا نمی‌کرد و بسیار ساده می‌بود.ابراهیم منصفی در همان محله‌ای زندگی می‌کرد که مادر و مادربزرگم من آنجا می‌زیستند. ایشان از دوستان صمیمی دایی‌ام و دایی مادرم بوده و در خانه مادربزرگم رفت و آمد داشته است. پیدا کردن یاران و دوستان ابراهیم منصفی برای من دردسر نبود اما برای پیدا کردن موسیقی‌ها، دست نوشته‌ها، عکس‌ها و فیلم‌های ایشان با مشکل بیشتری مواجه شدم چراکه می‌توان گفت تقریبا اسناد مربوط به ایشان پراکنده و جمع آوری و به سرانجام رساندشان سخت بود، که در این راه یارانش حسن کرمی، حسام نقوی و … تلاش‌های بسیاری کرده‌اند».

فریدی در پایان با اشاره به این‌که «چی چکا قصه شب» در حال حاضر در سینماهای «هنروتجربه» روی پرده است، اظهار کرد:« این فیلم دارای یک صفحه در فضای مجازی است  chicheka_movieکه آنجا ساعت و مکان اکران این فیلم در سینماها را اعلام می‌کنم. من امید دارم تا زمانی که این فیلم روی پرده است مردم به دیدن آن بروند چراکه تاثیر تماشای این فیلم روی پرده سینما به گونه دیگری است. اکران آنلاین مرحله بعدی است که فیلم حتما در آنجا نیز نمایش داده خواهد شد».