هنروتجربه:فیلم سینمایی «خرس» به کارگردانی خسرو معصومی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی سال ۱۳۹۰ تولید و در جشنواره سی‌ام فیلم فجر به نمایش درآمد. این فیلم اما از آن تاریخ تاکنون با وجود پیگیری‌های مستمر کارگردانش فرصت اکران پیدا نکرده‌است و حالا انتشار نسخه غیرمجاز آن در یوتیوب سرنوشتی دیگر را برای آن رقم زد.

«خرس» داستان رزمنده‌ای است که به جبهه‌های جنگ می‌رود و پس از ۱۴ سال مفقودالاثر بودن متوجه می‌شود که همسرش با فرد دیگری ازدواج کرده است در این فیلم مریلا زارعی،پرویز پرستویی و فرهاد اصلانی ایفای نقش کرده‌اند و اصلانی در جشنواره سی‌ام فیلم فجر برای آن موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد شد. «خرس» در این سال‌ها در چند جشنواره خارجی هم به نمایش درآمد ولی در ایران فرصت اکران پیدا نکرد و معصومی حتی در شرایط کرونا و رونق اکران‌های آنلاین حاضر به عرضه اینترنتی فیلم نشد چون معتقد بود این فیلم برای پرده سینما ساخته شده‌است.حالا اما نسخه غیرقانونی و با کیفیت فیلم«خرس» در فضای مجازی طبق آمار اعلام شده حدود ۱۹ هزار بیننده داشته‌ البته گویا صفحه نمایش فیلم «خرس» با پیگیری‌های انجام شده، بسته شده است

انتشار این نسخه غیرقانونی با واکنش‌هایی از سوی تهیه‌کننده،کارگردان و بنیاد سینمایی فارابی روبه‌رو شد.

جواد نوروز بیگی تهیه‌کننده این فیلم ،داریوش بابائیان به‌عنوان مدیر شکوفا فیلم و پخش‌کننده فیلم «خرس» را عامل انتشار غیرمجاز نسخه باکیفیت این فیلم در فضای مجازی دانست،ادعایی که داریوش بابائیان آن را رد کرد.

بنیاد سینمایی فارابی نیز به عنوان مالک فیلم در اطلاعیه‌ای از پیگیری قانونی این مساله خبر داده‌است:«به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، نسخه فارسی بدون زیرنویس فیلم سینمایی «خرس» به‌کارگردانی خسرو معصومی که از ۹ سال پیش نتوانسته پروانه نمایش دریافت کند، در روزهای اخیر به‌طور غیرقانونی در کانالی با نام «شکوفا فیلم» در یوتیوب در دسترس قرار گرفته است.  بنیاد سینمایی فارابی از لحظه اطلاع از عرضه غیر قانونی فیلم سینمایی «خرس» در یوتیوب، ضمن بررسی ابعاد موضوع جهت استیفای حقوق معنوی و مادی فیلم، پیگیری لازم را به عمل آورد. در پی این بررسی‌ها، اطلاعاتی که حاصل شده است این است که فیلم سینمایی «خرس» (نسخه فارسی بدون زیرنویس) از سوی کانالی با نام «شکوفا فیلم» به طور غیرقانونی بر روی یوتیوب بارگذاری شده است و طی دو روز گذشته (۸ و ۹ شهریور) تاکنون بیش از ۱۹ هزار بیننده داشته است.

بنیاد سینمایی فارابی به عنوان مالک فیلم، در اولین اقدام ضمن ارسال ایمیل رسمی به یوتیوب ، خواستار توقف نمایش و حذف فیلم «خرس» در این پلتفرم جهانی شد. بنیاد فارابی تلاش دارد تا با ارائه اسناد حقوقی مرتبط به فیلم، هر چه سریع‌تر از پخش و نمایش غیرقانونی فیلم جلوگیری شود.با عرضه و انتشار غیر قانونی نسخه اصلی فیلم و ابعاد حقوقی این اقدام، پیگیری‌های و گام‌های حقوقی لازم نظیر طرح شکایت در «ستاد صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری» و مراجع قضایی و اخذ مشورت از کارشناسان و متخصصان حوزه حقوق بین‌الملل، در دست اقدام است.

گفتنی است حقوق کامل فیلم سینمایی «خرس» را موسسه رسانه‌های تصویری سابق ، در اختیار داشته که پس از انحلال موسسه مذکور و ادغام آن، در سال ۹٨ کلیه دارایی‌های آن موسسه به بنیاد سینمایی فارابی منتقل شده است».

در این میان خسرو معصومی هم در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا از تمام کسانی که در این سال‌ها موجب به نمایش درنیامدن این فیلم داشتند گلایه کرد:« نمی‌دانم چه باید بگویم، آنقدر مجوز ندادند که آخر کار به اینجا رسید و لابد اگر هم اعتراض کنیم می‌گویند کار خودتان بوده است.یکی دو سال قبل از نتفلیکس درخواستی آمد که فیلم «خرس» را نمایش دهند. حتی گفت‌وگویی هم با من داشتند و من گفتم فیلم مجوز نمایش ندارد. سپس از آنجا که فیلم به موسسه رسانه‌های تصویری فروخته شده بود که بعد هم با بنیاد سینمایی فارابی ادغام شد، در جمعی با حضور همکاران این بنیاد گفتم که چنین اتفاقی افتاده و برای مجوز نمایش فیلم پیگیری کنند، اما متاسفانه گویا حرف من به عنوان کارگردان اهمیتی نداشت».

 

 

 

 

برچسب‌ها: