هنر و تجربه: هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز شب گذشته درحالی برگزار شد که شاید صریح ترین پیام آن تهدید جدی پخش کننده‌های آنلاین فیلم یا استرمینگ‌ها برای سینما بود.

آغاز کار جشنواره ونیز ۷۷ با فیلم «گره» (The Ties) ساخته دانیه لوچتی فیلمساز ایتالیایی انجام شد. بعد از یازده سال این اولین فیلم ایتالیایی بود که جشنواره ونیز را افتتاح کرد. فیلمنامه «گره» با اقتباس از رمانی به همین نام نوشته دومنیکو استارنونه؛ نویسنده و روزنامه نگار ایتالیایی نوشته شده است.

از زمان شیوع کرونا جشنواره فیلم ونیز اولین جشنواره سینمایی است که در این بحران و با تلاش برای رعایت ضوابط بهداشتی به صورت فیزیکی برگزار شده است.

داستان فیلم «گره»  در دهه ۱۹۸۰ روی می‌دهد و ماجرای یک ازدواج در حال فروپاشی است. این فیلم بابازی آلبا رورواچر، لوییجی لوکاسکیو، لورا مورانته و جیوانی مزوجیورنو ساخته شده است.«گره»؛ فیلم جدید دانیه لوچتی سازنده فیلم های «برادر من تنها فرزند است» (۲۰۰۷) و «زندگی ما» (۲۰۱۰) چهره شناخته شده سینمای اروپا مورد استقبال حضار قرار گرفت.

یکی از اتفاقات مهم در جشنواره ونیز ۲۰۲۰ بیانیه مشترک هفت تن از مدیران جشنواره‌های سینمایی مهم اروپا بود. آنها با خوانش بیانیه‌ای همبستگی خود در حمایت از پرده بزرگ سینماها و ادامه حیات سینما به صورت فیزیکی را اعلام کردند.

 

آلبرتو باربرا (جشنواره فیلم ونیز)، تی‌یری فرمو (جشنواره فیلم کن)، لیلی هینستین (جشنواره فیلم لوکارنو)، وانیا کالودیرچیچ (جشنواره بین‌المللی فیلم روتردام)، کارل اوک (جشنواره بین‌المللی فیلم کارلووی واری) و خوزه لوئیز ربوردینوس (جشنواره بین‌المللی فیلم سن سباستین) بیانیه شان را به این شرح خواندند:

«امروز، سالن‌های سینما بار دیگر درهای خود را باز کرده‌اند، هرچند مانند جشنواره‌ها، با درجه‌ای از نبود قطعیت و نگرانی، اما در عین حال با امید و یقین پیش می‌روند.چرا که می‌دانند اکنون بیش از هر زمان دیگر، کسی نمی‌تواند بدون سینما زندگی کند. کسی نمی‌تواند بدون دیدن فیلم در سالن‌های سینما، روی یک پرده بزرگ، در کنار دیگر تماشاگران، با وجود وراجی یا سکوت، زندگی کند. ما می‌خواهیم امشب قویاً تکرار کنیم: ما باید مراقب سالن‌های سینمای خود باشیم و همه با هم، آن‌ها و ما، سینماها و جشنواره‌ها، متعهد هستیم از فیلم‌ها، هنرمندان، حرفه‌ای‌ها، منتقدان فیلم و همه کسانی که به سینما موجودیت می‌دهند، مراقبت کنیم».

کیت بلانشت بازیگر و رئیس داوران بخش مسابقه رسمی جشنواره نیز در مراسم افتتاحیه به تهدید استریمرها اشاره کرد و در عین حال گفت: «هرچند خیلی از مردم این روزها متأثر از پلتفرم‌های نمایش آنلاین هستند، اما در این بین جای چیزی مهم خالی است؛ آنچه امشب شاهد آن هستیم: تعدادی غریبه در جایی تاریک جمع شده‌اند که چیزی مشترک را تجربه کنند».

تیلدا سوئینتن؛ بازیگر اسکاتلندی جایزه شیر طلای یک عمر دستاورد را از ونیز ۲۰۲۰ دریافت کرد همگفت: «بودن در یک اتاق در کنار مخلوقات زنده و یک پرده بزرگ و دیدن یک فیلم در ونیز یک شادی محض است».سوئینتن در ۱۹۹۱ زمانی که در آغاز راه بازیگری بود برای فیلم «ادوارد دوم» به کارگردانی درک جارمن جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره ونیز را برد.او همچنین از جشنواره ونیز برای مقاومت در یک سال ناممکن و یادآوری این نکته که بعضی چیزها هیچ جا نمی‌روند به‌عنوان محترم‌ترین و باشکوه‌ترین جشنواره سینمایی دنیا یاد کرد.او امسال فیلم کوتاه انگلیسی‌زبان «صدای انسان» به کارگردانی پدرو آلمودوار سینماگر اسپانیایی را نیز در لیدو دارد که در بخش خارج از مسابقه نمایش داده می‌شود.

داوران بخش مسابقه اصلی هم مثل هرسال در مراسم فوتوکال شرکت کردند. در این مراسم در کنار کیت بلانشت به عنوان رئیس هیأت داوران، مت دیلون بازیگر آمریکایی، ورونیکا فرانتس کارگردان و فیلمنامه‌نویس اتریشی، جوانا هاگ کارگردان و فیلمنامه‌نویس بریتانیایی، نیکولا لاجویا نویسنده ایتالیایی، کریستیان پتزولد کارگردان و فیلمنامه‌نویس آلمانی و لودیوین سانیه بازیگر و مدل فرانسوی حضور داشتند.

بخش دیگر مراسم به ادای احترام به انیو موریکونه آهنگساز بزرگ ایتالیایی که در ماه ژوئیه از دنیا رفت، اختصاص داشت. در این مراسم ۹ قطعه ارکسترال از این آهنگساز اجرا شد که «تم دبرا» از فیلم «روزی روزگاری در آمریکا» سرجیو لئونه که توسط پسرش آندرآ موریکونه رهبری شد، از جمله آنها بود.

هفتاد و هفتمین دوره جشنواره فیلم ونیز ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۱۲ تا ۲۲ شهریور) برگزار می‌شود.