هنر و تجربه: مستند مقدونیه‌ای «سرزمین عسل» / Honeyland یکی از تحسین‌شده‌ترین آثار سینمایی سال گذشته میلادی است که با نامزدی در رشته‌های «بهترین فیلم بلند بین‌المللی» و «بهترین مستند بلند» به اولین فیلمی در تاریخ اسکار بدل شد که در هر دو رشته نامزد تندیس طلایی شده است.

«سرزمین عسل» که در گام نخست موفقیت‌هایش در جشنواره ساندنس ۲۰۱۹ روی پرده رفت و سه جایزه را برنده شد، توسط تامارا کوتوسکا و یوبومیر استفانوو ساخته شده است؛ از جمله کسانی که طبق گزارش جدید «نیویورک تایمز» به طرق مختلفی درگیر زندگی سوژه‌شان شده‌اند. تهیه‌کننده فیلم، آتاناس گئورگیئف، به نشریه نام‌برده گفته که آن‌ها تصمیم گرفتند قاعده وابسته نشدن به سوژه فیلم‌شان را بشکنند و پس از موفقیت فیلم دیدند که می‌توانند سبک زندگی او را بهبود ببخشند.

«سرزمین عسل» زندگی هاتیژه موراتووا زنبوردار را دنبال می‌کند که در منطقه خودش آخرین بازمانده است و در دهکده‌ای متروک به همراه مادر سالخورده و بیمارش زندگی می‌کند؛ زندگی‌ای که با ورود حسین سام و خانواده‌اش بر تنش‌ها و دشواری‌هایش افزوده می‌شود. در گزارش «نیویورک تایمز» آمده است: «سازندگان فیلم با استفاده از جوایز نقدی‌شان خانه جدیدی در دورفولیا برای موراتووا خریده‌اند که دهکده‌ای آبادتر و بزرگ‌تر است که نیم ساعت با دهکده قبلی فاصله دارد. هاتیژه حالا نیمی از زمان زندگی‌اش را در دهکده سابق به سر می‌برد».

  • ایندی‌وایر