هنروتجربه: جیا کوپولا، نوه فرانسیس فورد کوپولا، که سال ۲۰۱۳ با نخستین فیلم بلندش «پالو آلتو» / Palo Alto به بخش «افق‌ها»ی جشنواره ونیز راه پیدا کرده بود، امسال با درام «جریان اصلی» / Mainstream در این رویداد حاضر شده است.

«جریان اصلی» که داستان سه نوجوان لس‌آنجلسی را روایت می‌کند که شهرت اینترنتی را تجربه می‌کنند، دیروز در بخش «افق‌ها» روی پرده رفت. جیا کوپولا در گفت‌وگویی با «ورایتی» درباره یکی از منابع الهامش گفته است: «یکی از دوستانم در یوتیوب و شبکه‌های اجتماعی به‌اصطلاح اینفلوئنسر بود و وقتی از او شنیدم که چنین افرادی حتی از ستاره‌ها و سلبریتی‌هایی که می‌شناسیم هم تأثیرگذارترند، خیلی به این دنیای جدید علاقه‌مند شدم و این‌که چه ارتباطی با فرهنگ دارد، جایگاه هنر در این میان کجاست و خطرهای چنین مقوله‌ای چیست…».

او در بخش دیگری از گفت‌وگویش می‌گوید ایده فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را با تجربه دیدن فیلم‌های کلاسیک در کانال «ترنر کلاسیک موویز» جمع زد و فیلم جدیدش را ساخت: «دیدم زنان فیلم‌های قدیمی اغلب خلاقیت، هوش و اخلاقیات‌شان را به خاطر کسی از یاد می‌برند که دوستش دارند؛ و اگر آن مرد فقط در فکر خودش باشد، این زنان درس واقعاً سختی خواهند گرفت».

  • ایندی‌وایر