هنر و تجربه: جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو که قرارست از ۳۱ اکتبر تا ۹ نوامبر ۲۰۲۰ (۱۰ تا ۱۹ آبان) به صورت زنده برپا شود، می‌خواهد در سی‌وسومین دوره‌اش آثار کارگردان ژاپنی کوجی فوکادا را مرور و از او تجلیل کند.

این فیلم‌ساز ژاپنی چهل‌ساله که در عرصه جهانی شناخته و تحسین شده است، از مدرسه فیلم توکیو فارغ‌التحصیل شد و هم‌زمان در دنیای انیمیشن و فیلم زنده فعالیت کرد. اولین فیلم بلندش با عنوان «کمدی انسانی در توکیو» / Human Comedy in Tokyo در جشنواره‌های رُم و اوساکا روی پرده رفت. با «مهمان‌نوازی» / Hospitalité به شکل گسترده‌تری تمجید شد که در جشنواره توکیو ۲۰۱۰ به نمایش درآمد. «هارمونیوم» / Harmonium هم اولین نمایشش را در بخش «نوعی نگاه» جشنواره کن ۲۰۱۶ تجربه کرد و جایزه هیأت داوران را برنده شد.

پس از «مردی از دریا» / The Man From the Sea با «دختر گم‌شده» (۲۰۱۹) به جشنواره لوکارنو رفت و جدیدترین فیلمش با نام «واقعی» / The Real Thing هم در فهرست انتخاب‌های رسمی جشنواره کن ۲۰۲۰ قرار گرفت. کوهی اندو، مشاور برنامه‌ریزی جشنواره توکیو، در این باره می‌گوید: «داستان‌هایی که کوجی فوکادا به تصویر می‌کشد همیشه بازتابی از دنیای واقعی هستند. فیلم‌های او رابطه میان ما و دنیای‌مان را به شیوه‌ای واقع‌گرایانه بیان می‌کنند…»

فوکادا هم در واکنش به این اتفاق به جایزه‌ای اشاره کرد که در سال ۲۰۱۰ از این رویداد سینمایی گرفت و تأثیر چشمگیری که بر کارنامه‌اش گذاشت و او را در کانون توجه قرار داد؛ و در بخشی از صحبت‌هایش گفت: «تهدید ویروس کووید-۱۹ همچنان ادامه دارد و نه‌فقط صنعت سینما بلکه صنایع خیلی زیادی با مشکل روبه‌رو شده‌اند؛ اما امیدوارم شما به جشنواره بیایید و چشم‌اندازتان را وسعت ببخشید و تازه کنید.»

  • ایندی‌وایر