هنروتجربه:انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند و  انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند، در بیانیه‌هایی جداگانه به شیوه برگزاری نخستین آیین تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه بین‌المللی که شب گذشته(۲۱ شهریور) برگزار شد، اعتراض کردند.

نخستین آیین تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه بین‌المللی به عنوان یکی از بخش‌های جنبی سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، شب گذشته و همزمان با روز ملی سینما برگزار شد. در این مراسم قرار بود از سینماگرانی که در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی جوایزی را دریافت کرده‌اند، تجلیل شود، اما این تجلیل فقط به فیلم‌های بلند داستانی محدود شد و به آثار مستند و فیلم‌های کوتاه که اتفاقا جوایز پرشماری را هم سالانه دریافت می‌کنند که تعدادی از آن‌ها متعلق به رویدادهای سینمایی معتبری نیز هستند،اشاره‌ای نشد.

در همین ارتباط انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند بیانیه‌ای را منتشر کرده‌است.در بخشی از این بیانیه آمده‌است: «در روز ملی سینما به بهانه پاسداشت دستاوردهای جهانی سینمای ایران بزرگداشتی برپا کردند، بی‌آنکه از سینمای مستند یادی کنند و با آنکه مستندسازان ایران، سال گذشته ده‌ها جوایز ارزشمند را از جشنواره‌های معتبر جهان برای سرزمین ایران به ارمغان آوردند در سنجه ارزش‌گذاری‌شان به‌شمار نیاوردند».

انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند نیز در بیانیه‌ای نسبت به شیوه برگزاری اولین دوره مراسم تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه بین‌المللی اعتراض کرد.در بخشی از این بیانیه هم آمده‌است: «مراسم تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه بین‌المللی در حالی در باغ هنر برگزار شد که نشانی از هیچکدام از افتخارآفرینان سینمای مستند ایران در آن نبود. جای تعجب بسیار است که در این مراسم، از دیپلماسی فرهنگی حرف زده می‌شود اما سهم پر افتخاری از سینمای ایران که اتفاقا در جهان بسیار شناخته شده‌ است در آن نادیده گرفته می‌شود. شاید چون مستندسازان از سر نجابت زیادشان، وقت و بودجه و توجهی طلب نکرده‌اند و گمنامی‌شان در نظر عده‌ای به کار عکس انداختن و تظاهرات این چنینی نمی‌خورد».

در انتها این بیانیه آمده ‌است:«در پایان ضمن ابراز خوشحالی از این که در این مراسم از برخی از سرمایه‌های پرافتخار فرهنگی و هنری کشور تقدیر شده، وظیفه خود می‌دانیم از همه مستندسازان پرتلاشی که طی سال‌های اخیر در جشنواره‌ها و رویدادهای جهانی افتخار آفریدند و سهم مهمی در ارتقای معارف بشری برای جهانیان عرضه داشتند و متاسفانه در وطن خود این چنین نادیده گرفته می‌شوند، تشکر و قدردانی کنیم».