هنروتجربه: اولین دوره مراسم تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه بین‌المللی شامگاه جمعه ۲۱ شهریورماه همزمان با روز ملی سینما برگزار شد.

مراسم اولین دوره تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه بین‌المللی در سال ۲۰۱۹ به مناسبت ۱۲۰ سالگی سینمای ایران با حضور هنرمندان و مسئولان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد. در ابتدای این مراسم امیر اسفندیاری ضمن تشکر از همراهی حاضرین در این روزهای کرونایی درباره برپایی این مراسم عنوان کرد:« در جشنواره جهانی فیلم فجر از مدت‌ها پیش قصد داشتیم چنین برنامه‌ای را برگزار کنیم و قرار بر این بود این برنامه در آیین افتتاحیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر برگزار شود که آمدن کرونا باعث شد جشنواره به تعویق بیافتد.پس از بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم در ۱۲۰ سالگی سینمای ایران و در روز ملی سینما در فضای باز و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مراسم تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در سال ۲۰۱۹ را برگزار کنیم».

اسفندیاری با اشاره به برگزاری جشنواره ونیز و حضور سینماگران ایرانی در آن گفت:«همین الان که این برنامه را اجرا می کنیم جشنواره ونیز برگزار می‌شود و ما در آنجا سه فیلم داریم، شما نشست‌های آن‌ها را دیده‌اید که درباره تحریم‌ها و موانع تولید مشترک صحبت کرده‌اند. بعد از جشنواره ونیز، جشنواره تورنتو را در پیش داریم که فیلم های ایرانی در آنجا هم حضور دارند و خواهند درخشید و بعد جشنواره‌های دیگر برگزار می‌شود و باز هم فیلم‌های ایرانی افتخار می آفرینند. همه این افتخارات برای سینمای ایران است و کمترین کار این است که مراسمی برگزار و از دستاوردهای این عزیزان تجلیل کرد».

در ادامه کلیپی از فیلم‌های خاطره‌انگیز تاریخ سینمای ایران با خوانش متنی از صابر ابر پخش شد و در ادامه اسفندیاری با این توضیح که سخنرانی محمد مهدی عسگرپور دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و برگزاری کوتاه‌تر برنامه انجام نمی‌شود از پیروز حناچی شهردار تهران، فرشته طائرپور و کمال تبریزی دعوت کرد تا روی صحنه حاضر شوند.

حناچی شهردار تهران با تبریک ۱۲۰ سالگی سینمای ایران بیان کرد: «اگر بخواهیم درباره جایگاه هنر معاصر در ایران صحبت کنیم، هنر سینما یکی از مهم‌ترین شاخه‌های آن است. ما نیز در شهرداری تهران تمام تلاش‌مان را خواهیم کرد که این هنر مناسب‌تر و با شرایطی مهیاتر از قبل پیش رود. عهد ما با مردم، شورای شهر و قولی که به آن ها داده بودیم، همین بوده و هست و خواهد ماند».

او درباره ظرفیت‌های شهرداری برای سینما توضیح داد: «فضای باغ هنر از ظرفیت‌هایی است که به تازگی در تپه‌های عباس آباد ایجاد شده است. ما باز هم زمینه‌هایی ایجاد خواهیم کرد تا سینمای ایران پویاتر به فعالیت خود ادامه دهد».

شهردار تهران در پایان صحبت‌هایش خبر خوبی برای سینماگران ایران داشت:« همین جا در حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی قول می‌دهم که شهرداری تهران شرایط ساخته شدن کاخ جشنواره های سینمایی را فراهم کند».

در ادامه این مراسم کلیپی از هنرمندانی که به عنوان داور در جشنواره های جهانی حضور داشتند،پخش شد و سپس فاطمه معتمدآریا به عنوان یکی از این داوران به روی صحنه آمد. او که به خاطر داوری در جشنواره کرالای هند تجلیل می‌شد،عنوان کرد:« به همکارانم که بعد از ماه‌ها هم را می‌بینیم، سلام می‌کنم. از این‌که بعد از سال‌ها از تلاش‌ها و جایگاه همکاران‌مان تجلیل می‌شود بسیار خوشحالم. از جناب شهردار و همکاران‌شان در بخش مدیریت شهری تشکر ویژه می‌کنم. ایشان بخشندگی بسیاری درباره فرهنگ و هنر به ویژه سینما داشته‌اند. شهرداری مسئول اتفاقات یک شهر است و جدا از انتظارات شهروندان درباره سلامت شهر، سلامت روان مردم و شهروندان نیز برعهده شهرداری است. این ارتباط نزدیک شهرداری با سینما، تئاتر و موسیقی بسیار مطلوب است و امیدوارم تا پیش از این که همه چیز به پایان برسد، ما به نتایج مثبتی با شهرداری برسیم».

در ادامه از رضا میرکریمی برای داوری در جشنواره زردآلوی طلایی ارمنستان تجلیل شد. رضا میرکریمی هم گفت:««بعد از ماه‌ها خانه‌نشینی و قرنطینه احساس خوبی از دیدن دوستانم دارم. امیدوارم دوباره کسب و کار مردم رونق بگیرد و هیچ پدری دست خالی به خانه نرود. در کنار به سامان شدن زندگی مردم، سینما نیز به رونق گذشته خود بازگردد».

در بخش دیگری از این مراسم احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران، هارون یشایایی و غلامرضا موسوی برای تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در جشنواره‌های مهم جهانی در سال ۲۰۱۹ به روی صحنه رفتند.رضا جمالی کارگردان فیلم «پیرمردها نمی‌میرند» که در جشنواره فیلم توکیو جایزه روح آسیا را برای این اثر دریافت کرد و پویا بادکوبه به دلیل کسب جایزه بهترین فیلم‌نامه برای فیلم «درساژ» در جشنواره مراکش تجلیل شدند.

در ادامه احمد مسجد جامعی در سخنانی اظهار کرد: «می‌خواهم یادی کنم از شهریار عدل چرا که بیست سال پیش در کاخ گلستان چنین مراسمی برگزار شد و آقای عدل خیلی زحمت کشید و آثار را از آرشیو کاخ گلستان استخراج کرد و منشا سینمای ایران شد ولی تلاش او کمتر دیده شده است. وی در زمان جنگ هم توانست قطعنامه‌ای بگیرد که در دوران جنگ به آثار هنری کشورمان آسیبی نرسد.خانه شهریار عدل هنوز در پیچ شمیران حفظ شده است. یکی از خانه های دوقلوی او در اختیار خوشنویسان قرار گرفته و خوب است خانه دیگر او هم در ۱۲۰سالگی سینمای ایران برای این هنر حفظ و به سرمایه های شهرمان اضافه شود. امیدوارم این نیز جزو تفاهم های شهرداری تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد و این خانه به یادگار برای تاریخ سینمای ایران باقی بماند».

جمشید و نوید محمودی کارگردان و تهیه کننده فیلم «رونا؛ مادر عظیم» به دلیل دریافت جایزه فرهنگی یونسکو در جشنواره آسیا پاسفیک استرالیا، مهناز محمدی کارگردان «پسر مادر» برنده جایزه ویژه هیات داوران در جشنواره رم، سها نیاستی بازیگر «سال دوم دانشکده من» به کارگردانی رسول صدرعاملی که برنده جایزه سیلور سن جرج را از جشنواره فیلم مسکو بود، از دیگر هنرمندانی بودند که در این مراسم تجلیل شدند.

در بخش دیگری از این مراسم با حضور مرضیه برومند که پویشی برای قدردانی از کادر درمان را راه‌اندازی کرده‌است، از تعدادی از مدافعان سلامت تجلیل شد. علی نصیریان،علی ماهر معاون برنامه ریزی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران، علیرضا تابش مدیر بنیاد سینمایی فارابی، محمدعلی نجفی مدیرعامل جدید خانه سینما، عباس حیدری رییس منطقه فرهنگی گردشگری عباس آباد، حامد بهداد و نرگس آبیار برای این تجلیل به روی صحنه رفتند.

سپس از زهرا کاظمیان و حسین میرزایی مدافعان سلامت و محمد بگی بهیار بیمارستان بهارلو تجلیل شد.تجلیل بعدی به گرت محمودی از هموطنان مسیحی در بخش مدافعان سلامت اختصاص یافت. در ادامه مراسم تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران از دکتر مصطفی جلالی فخر از خانواده سینما نیز برای فعالیت‌های موثرش در حوزه مبارزه با بیماری کرونا تجلیل به عمل آمد.

بخش دوم تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران با حضور مجتبی راعی، سید جمال ساداتیان و محسن امیریوسفی انجام گرفت و همایون غنی زاده کارگردان فیلم سینمایی «مسخره باز»، علی مصفا تهیه‌کننده «جهان ما من برقص» و  نرگس آبیار کارگردان فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» مورد تجلیل قرارگرفتند.

در ادامه مراسم عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی روی صحنه آمدند.در این بخش نوید محمدزاده برنده بهترین بازیگر در جشنواره توکیو ،سعید روستایی کارگردان فیلم «متری شش و نیم» و حامد بهداد بازیگر و رضا میرکریمی کارگردان فیلم«قصر شیرین» جوایز خود را دریافت کردند.

در ادامه عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تبریک روز ملی سینما و تشکر از برگزارکنندگان این مراسم عنوان کرد:«سینمای ایران، با افتخار صد و بیست ساله شد. ویژگی این سینما این است که وقتی با ایران و ایرانی تماس می‌گیرد، طعم و رنگ ایران را به خود می‌گیرد. سینمای ایران رنگ و طعم و زبان ایرانی را در لایه‌های مختلف دارد. زبان ایرانی زبان چندلایه است و در شاخه‌های مختلف وقتی به سینما می‌رسد مشابه شعر ما می‌شود. همین است که سینمای ایران با چند لایگی زبان ما همراه است. ما وقتی با جهان بیرونی از طریق سینما ارتباط پیدا می‌کنیم جان و زبان ایرانی را با جهان ارتباط می‌دهیم. دیپلماسی فرهنگی ما از طریق سینما یکی از قوی‌ترین دیپلماسی‌هاست».

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان بیان کرد: «دیپلماسی فرهنگی ایران در جهان دیپلماسی بی‌مزد و منت و کم هزینه است. کمتر حوزه‌ای هست که چنین دیپلماسی‌ای را پیش برده باشد. اتفاق امشب اگرچه خیلی دیر آغاز شد، اما برگزاری این مراسم جای تشکر دارد. عزیزان ما در سینما هر لحظه و هر روز در حال افتخارآفرینی در جهان هستند و امشب تنها بخشی از این کارنامه درخشان مرور و روایت شد».

پس از صحبت‌های وزیر، مراسم به کار خود پایان داد و مهمانان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از محل برگزاری برنامه خارج شدند.