هنر و تجربه: کارگردانی اقتباسی سینمایی از رمان خاص و درخشان فرانک هربرت که جایگاه ویژه‌ای دارد، برای هر کسی یک مأموریت عظیم و بسیار دشوار است، اما دنی ویلنو هم چیزهایی درباره برداشت‌های تازه از داستان‌های علمی‌خیالی محبوب بلد است.

دنی ویلنو پیش از این دنباله اثر تاریخ‌سینمایی ریدلی اسکات «بلید رانر» / Blade Runner را در سال ۲۰۱۷ کارگردانی کرده و تحسین منتقدان را کسب کرده بود. با وجود این، «بلید رانر ۲۰۴۹» در گیشه انتظارها را برآورده نکرد و رأی‌دهندگان آکادمی اسکار هم فقط با تندیس‌های طلایی بهترین فیلم‌برداری و بهترین جلوه‌های بصری از آن تجلیل کردند.

ویلنو در گفت‌وگوی مجازی‌ای که برای بعضی نشریه‌ها پیش از انتشار نخستین تریلر (آنونس) فیلم کنجکاوی‌برانگیز «دون» پخش شد، روی این موضوع تأکید کرد که کارگردانی و ساخت این دو فیلم تفاوت‌های بسیار زیادی داشت. با این‌که هر دو فیلم‌های بزرگ استودیویی و علمی‌خیالی هستند، چالش‌ها و فشارهای هر کدام به خودشان منحصر می‌شود. ویلنو چنین توضیح می‌دهد: «در زمان ساخت «بلید رانر» باید به شاهکار ریدلی اسکات ادای احترام می‌کردم و بیش‌تر کاری عاشقانه بود؛ اما این پروژه به‌کل متفاوت بود. من با فشار رؤیاهای نوجوانی‌ام طرف بودم. آن وقت‌ها رؤیاپرداز بزرگی بودم. نوجوان درونم قدرت مطلق و دیکتاتوری بود که باید رؤیاهایش را تحقق می‌بخشیدم. این بزرگ‌ترین چالش من در ساخت «دون» بود.»

«دون» همچنان قرارست از هجدهم دسامبر (۲۸ آذر) در سینماها روی پرده برود.

  • ایندی‌وایر