هنروتجربه: پخش‌کننده خوش‌نام «نئون» در اعلامی غافلگیرکننده خبر داد که مستندساز برنده اسکار الکس گیبنی در چهار ماه گذشته حسابی درگیر فیلم‌برداری مستندی درباره عملکرد و واکنش ناکارآمد کاخ سفید به فراگیری کووید-نوزده بود.

نتیجه تلاش بی‌وقفه گیبنی مستندی تازه از او است با عنوان «کاملاً تحت کنترل» / Totally Under Control که «نئون» در ماه اکتبر آن را عرضه خواهد کرد. طبق اعلام کمپانی، این فیلم نشان خواهد داد که مرگ‌های ناشی از ابتلا به کرونا در ایالات متحده که این هفته به ۱۹۰ هزار مورد رسید، قرنطینه و بخش اعظمی از صدمه اقتصادی وارده، می‌توانست به‌مراتب کم‌تر از این‌ها باشد، اگر دولت فدرال کارش را درست انجام داده بود.

گیبنی این فیلم را با همکاری اوفلیا هاروتیونیان و سوزان هیلینگر کارگردانی کرده است. «کاملاً تحت کنترل» بر اساس حرف‌ها و گواهی مقام‌های رسمی حوزه سلامت عمومی و گزارش‌های پژوهشی شکل گرفته است و هدف سازندگانش این بوده که «فروپاشی سیستمی» را به تصویر بکشند که «در اثر سهل‌انگاری و بی‌کفایتی رهبری ریاست‌جمهورش» به وجود آمد. گیبنی در بیانیه‌ای رسمی گفته است: «من با گروهی فوق‌العاده از همکاران، وقتی گستره بی‌کفایتی و فساد سیاسی دولت ترامپ در مواجهه با این فراگیری جهانی را مشاهده کردم، خودم را مسئول و متعهد به ساخت این فیلم دیدم. حالا می‌دانیم که ترامپ تا هفتم فوریه (هجده بهمن) می‌دانست که کووید-نوزده ویروسی مرگبار است ولی به جای اقدام در راستای حمایت از مردم آمریکا به‌عمد شیوع فراگیر بیماری را نادیده گرفت (ترامپ گفت: مثل یک معجزه است؛ ناپدید خواهد شد.) به این امید که رأی‌دهندگان تا پس از انتخابات ۲۰۲۰ به چنین مشکلات و مسائلی توجه نکنند.»

  • ایندی‌وایر