هنروتجربه: یکی از کنجکاوی‌برانگیزترین فیلم‌های سال و احتمالاً کنجکاوی‌برانگیزترین فیلم مستقلی که در روزگار کرونا و قرنطینه به پایان رسید، اثر جدید پل شریدر است با عنوان «کارت کانتر» / The Card Counter.

نقش اصلی «کارت کانتر» را که روی فیلم ۳۵ میلی‌متری فیلم‌برداری شده است، آسکر آیزاک بازی کرده؛ کسی که سابقاً سرباز بوده و حالا به مرد جوانی کمک می‌کند تا از یک دشمن مشترک انتقام بگیرد. این پروژه در حالی به خاطر شیوع کرونا و آغاز قرنطینه تعطیل شد که فقط پنج روز از فیلم‌برداری باقی مانده بود. به هر حال شریدر و گروهش اواسط ماه ژوییه (اواخر تیر) در می‌سی‌سی‌پی فیلم‌برداری را در شرایط ایمن به پایان رساندند.

شریدر در گفت‌وگوی تازه‌اش با «لس‌آنجلس تایمز» درباره موارد جالبی صحبت کرده است از جمله مشاوره با شماری از همکاران و هم‌قطارانش مثل مارتین اسکورسیزی که چند دهه پیش فیلم‌نامه تحسین‌شده او یعنی «راننده تاکسی» / Taxi Driver را کارگردانی کرد. او در این باره چنین توضیح می‌دهد: «فیلم را تدوین می‌کردیم. البته به صورت مجازی. تدوینگرم در نیوجرسی بود و دستیارش در تنسی. من چهار صحنه گفت‌وگوی مهم بین شخصیت‌های اصلی‌ام داشتم که هنوز فیلم‌برداری نشده بودند. در آن روزها بود که توانستم فیلم را به صورت مجازی برای شماری از آدم‌های مورد احترامم نمایش بدهم، مثل اسکورسیزی که تهیه‌کننده اجرایی هم هست؛ یا مثل کنت جونز برنامه‌ریز و فیلم‌ساز و… از آن‌ها پرسیدم که چه‌طور چهار صحنه باقی‌مانده را بازنویسی کنم که همه چیز کامل شود؟ چه چیزهایی از قلم افتادند؟ و اصلاً این چهار صحنه چه‌طور باید باشند؟».

شریدر درباره نتیجه مشاوره‌هایش می‌گوید: «به این شکل توانستم این صحنه‌ها را بازنویسی و روابط را خیلی بهتر کنم؛ و البته که همه فیلم‌ها چنین فرصتی را به دست نمی‌آورند چون اگر به‌عمد بخواهند این کار را انجام دهند هزینه بسیار زیادی برای‌شان در بر دارد. به هر حال من از این امکان بهره‌مند شدم و توانستم با بازنویسی یک‌چهارم پایانی فیلم، صحنه‌ها و شخصیت‌های بامعناتری داشته باشم و متوجه شدم چه چیزهایی از دست رفته یا جا افتاده بودند. در شرایط عادی در مرحله پس‌ازتولید متوجه این کمبودها می‌شویم؛ زمانی که من دور و بر اتاق راه می‌روم و دائم خودم را شماتت می‌کنم و آرزو می‌کنم که ای‌کاش فرصتش را داشتم که بعضی صحنه‌ها را دوباره فیلم‌برداری کنم».

شریدر در خصوص پیشرفت کارهای فیلم هم می‌گوید: «به نسخه‌ای یک ساعت و ۴۹ دقیقه‌ای رسیدیم که به نظرم مناسب است. حالا باید موسیقی متن را کار کنیم و بعدش سایر کارهای مرحله پس‌ازتولید از جمله جلوه‌های ویژه. البته حالا با هیچ فشاری برای تمام کردن فیلم مواجه نیستیم. وقتی با کمپانی «فوکس» صحبت می‌کردم گفتم تا یک ماه آینده می‌توانم فیلم را تحویل‌تان بدهم ولی آن‌ها گفتند هر چه‌قدر دوست داری می‌توانی روی فیلم کار کنی که معمولاً حرفی نیست که از استودیوها می‌شنوید. در ضمن حق نسخه نهایی با خودم است و هر کاری دلم بخواهد انجام خواهم داد».

هنوز تاریخ نمایشی برای عرضه «کارت کانتر» اعلام نشده است.

  • ایندی‌وایر